IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

(Най-малко) петте постижения на първата жена председател на Фед

Джанет Йелън определя за последен път щатските лихви тази вечер

19:56 | 31.01.18 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Джанет Йелън, председател на Федералния резерв, ще определи по-късно тази вечер българско време основните лихвени проценти в САЩ за последен път, преди да бъде заменена от избрания от Доналд Тръмп неин наследник Джером Пауъл, пише The Gardian.

Първата жена в историята начело на Фед пое поста през февруари 2014 г., когато машината за печатане на пари работеше на пълни обороти при предшественика ѝ Бен Бернанке. Количественото улесняване изля милиарди долари в американската икономика, за да може да я поддържа на повърхността след финансовата криза.

Йелън обаче си тръгва следващия месец, като това, което оставя в наследство, е стартиран процес на изключване на машината за количествени улеснения и повишени лихвени проценти за пръв път от седем години през 2015 г.

За следващия председател на Федералния резерв обаче няма да е никак лесно да предприеме по-нататъшни стъпки при исторически високите стойности на капиталовите пазари, продължаващ растеж на икономиката и безработица, която се намира на най-ниските си нива от 2000 г. насам.

Като равносметка Джанет Йелън успя да постигне поне пет неща:

Пълна заетост

Йелън напуска Федералния резерв, след като успя да постигне основната икономическа цел, зададена ѝ от Конгреса, а именно постигане на максимални нива на заетост. Под нейно управление коефициентът на безработица отчете спад от повече от една трета през последните четири години.

Безработицата в САЩ се понижи от 6,7% в началото на мандата на Джанет Йелън до 4,1% през миналия месец - най-ниското ѝ ниво от 2000 г. насам. Според изчисления на Фед, ако дългосрочно нивата на безработица успяват да се задържат около 4,6%, условията за повишаване на лихвите ще са налице.

Бавно и стабилно покачване на инфлацията

Джанет Йелън успя да премине и втория тест, поставен ѝ от Конгреса - да запази инфлацията стабилна, покачвайки се бавно и движейки се близо до целта си от 2%. Въпреки че индексът на потребителските цени беше близо до дефлация в началото на нейния мандат, цените постепенно започнаха да се повишават в последните години, без да излизат от контрол.

Йелън обаче трябваше да се справи с още нещо, с което ще трябва да се бори и нейният наследник – ръст на заплатите, защото въпреки ниските нива на безработица все още е странно, че надниците на работниците не се покачват. Така че преди да повиши лихвите, Фед ще трябва да е сигурен в ръста на доходите на населението.

Намаляване на количествените улеснения

През миналата година Йелън предприе значително затягане на паричната политика, като започна да намалява обема на активите на Фед, които достигнаха 4,5 трлн. долара. Тези действия бяха приветствани от пазарите заради начина, по който е започнало постепенното прекратяване на безпрецедентния пакет от стимули от страна на централната банка.

Освен това под управлението на Йелън Федералният резерв повиши лихвените проценти над нулата и започна да слага край на програмата за облигационните покупки. Това дава възможност на централната банка да се справи с бъдещи сътресения в икономиката, като отново намали лихвените проценти и се върне обратно към количественото облекчаване.

По-сигурна финансова система

Йелън помогна за въвеждането на нови надзорни правила, предназначени да направят банките в САЩ по-сигурни след финансовата криза, която буквално изправи на ръба финансовите институции от Wall Street.

Тръмп обаче би искал намаляване на регулаторната тежест, за да се стимулира кредитирането. Но Йелън се доказа като силен защитник за запазването им, твърдейки, че те не са ограничили прекомерно достъпа до финансиране на бизнеса и домакинствата. Тази ѝ позиция беше една от причините Тръмп да не я подкрепи за втори мандат.

Йелън ще липсва на пазарите

Фондовите пазари бяха във възход с Йелън начело на Фед. Dow Jones повиши стойността си със 70% през последните четири години. Яснотата по отношение на сроковете и темповете за промяна на паричната политика пък помогнаха на пазарите да запазят ниска волатилността и да се придържат към възходящ тренд при акциите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 22:29 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Иван Митев
преди 6 години
Джанет Йелън запази пренебрегването на вредното влияние от долара и осигури щети на САЩ за трилиони долари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още