IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Наследникът на Меркел може да се наложи да дава обяснения във Вашингтон

Наследството на опитния канцлер на международната сцена може да се окаже голям залък и за двамата претенденти за поста ѝ

08:14 | 28.01.21 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Армин Лашет. Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Армин Лашет. Снимка: Bloomberg L.P.

Привържениците на евентуалния следващ лидер на Германия се впуснаха да го защитават, след като нетрадиционните му виждания за външната политика повдигнаха някои въпроси за неговата надеждност като наследник на Ангела Меркел.

Новоизбраният лидер на Християндемократическия съюз (ХДС) Армин Лашет през 2016 г. неправилно написа в Twitter, че администрацията на Барак Обама е подкрепила „Ислямска държава“ в Сирия. Две години по-рано пък, след анексирането на Кримския полуостров от Русия, Лашет разкритикува вълната от „пазарен популизъм срещу Путин“, която се разпростира в Германия.

„Не съм съгласен с тези критици, които твърдят, че Лашет има слаборазвит външнополитически профил“, посочва Дейвид Макалистър от ХДС, който е и ръководител на комисията по външна политика на Европейския парламент. „Армин Лашет има пълната ми подкрепа“, каза той.

Като лидер на ХДС Лашет е във водеща позиция да кандидатства за канцлерския пост на следващите избори през септември, когато Меркел ще се оттегли от поста. И ако успее да се пребори за поста, Лашет ще трябва да води редовна комуникация с американския президент Джо Байдън по редица въпроси в сферата на сигурността – от Близкия изток до Русия. След изборната победа на Байдън Лашет побърза да го поздрави, като подчерта, че резултатите са доказателство за успех без популистка кампания.

„Армин Лашет е убеден европеец и също така познава САЩ“, посочва още Макалистър.

ХДС не може да си позволи нова грешна стъпка. Премиерът на най-многолюдната германска провинция беше избран за партиен лидер в събота, след като сегашният министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер – лично избрана от Меркел преди две години – се оттегли след серия гафове.

И макар традиционно лидерът на ХДС да е изборът на партията за кандидат-канцлер, то тази година това може да не е толкова сигурно. Сестринската баварска партия Християнсоциален съюз (ХСС) ще има важна роля при взимането на решението, тъй като нейният лидер Маркус Зьодер е доста напред в социологическите проучвания.

Въпреки че е харесван от избирателите, силата на Зьодер също не е външната политика.

„Зьодер е много способен политик, но е по-скоро новак, когато става въпрос за европейски въпроси и международна политика“, казва за Bloomberg Нази Масраф, анализатор в консултантската компания Eurasia Group.

Наследството на опитната Меркел на международната сцена може да се окаже голям залък и за двамата претенденти за поста ѝ.

Но по същество САЩ няма от какво толкова да се притесняват за Лашет, посочват анализатори. Според главния икономист на Berenberg Холгер Шмийдинг Лашет „не е експерт по външна политика“ и очаква той да продължи линията на Меркел.

„Лашет се застъпва за приемственост с правителството на меркел“, посочва Макалистър. „Нашите американски партньори може вече да се готвят за това“, коментира той.

От кабинета на Лашет не са отговорили незабавно на молба за коментар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:53 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

2
rate up comment 6 rate down comment 1
дядя Вова
преди 3 години
Наследникът на Меркел може да се наложи да дава обяснения във Вашингтон И да му дърпат ушаците :)При тия нови джжендърски наклони, ако само с това се размине, да черпи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 0
dr.5rov
преди 3 години
Станни разсъждения. Изхожда се от предпоставката, че Германия трябва да е "съгласна буква" в отношенията със САЩ. Вярно САЩ могат да създадат много проблеми на Германия, но днес всеки търси начин да се освободи от разни видове подчинености - едни от китайци, други от руснаци, трети от американци. И ако Германия иска да играе съществена роля в ЕС, тя трябва максимално да се освободи от подчиненото си положение спрямо САЩ. Пътят е към партнорство, а не към подчиненост. Нали и ние се стремим (надявам се) за това да не сме само една Йес Сър държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още