IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нови изисквания за одита застрашават листнатите в САЩ китайски компании

Конгресът на САЩ прие законодателството, което би принудило фирмите от Китай да се откажат от американските борси

11:23 | 03.12.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Конгресът на САЩ одобри законодателството, което би принудило китайските компании да се откажат от американските борси, освен ако не спазват счетоводните стандарти на Страната на неограничените възможности, съобщава FT.

Камарата на представителите в сряда прие законопроекта, който може да засегне компании от China Telecom до Alibaba, след като беше приет и от Сената през май. Очаква се Доналд Тръмп да подпише закона, който се възползва от двупартийния консенсус за по-твърда линия спрямо Китай.

Нормативният акт изисква от китайските компании да предоставят на Съвета за надзор на счетоводството на публичните компании достъп до одитирани сметки - нещо, което в момента е забранено от Пекин.  Това също би принудило компаниите, регистрирани на борсите в САЩ, да докажат, че не се контролират от чуждестранно правителство.

През август Министерството на финансите на САЩ и Комисията по ценните книжа и фондовите борси издадоха препоръки за забрана на китайски компании от американските борси, освен ако не спазват американските счетоводни стандарти.

„Доволен съм, че Конгресът действа със силна двупартийна подкрепа, за да изравни условията за всички емитенти на нашите пазари“, коментира Джей Клейтън, председател на борсовия регулатор, след приемането на законопроекта. „Днешното гласуване, в комбинация с текущата работа на Комисията, ще помогне за решаването на тези дългогодишни проблеми в полза на американските инвеститори“, допълва той.

Американската Асоциация за ценни книжа също приветства законодателството. „Твърде дълго китайската Комунистическа партия експлоатира американските инвеститори, за да финансира своята кибер армия, нейното технологично премахване на гражданските свободи, нейните нарушения на човешките права и унищожаването на околната среда“, посочва Крис Яковела, изпълнителен директор на Асоциацията.

Новото законодателство е част от по-широкия натиск от страна на САЩ да заемат по-категорична позиция към Пекин в икономически области, като неравен достъп до пазара, проблемите със сигурността, свързани с шпионските и технологични вериги за доставки.

Миналия месец Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, която забранява на американските инвеститори да държат акции в компании, за които се смята, че имат връзка с китайската армия. Преди това Китай обвини САЩ в политизиране на регулирането на ценните книжа. Според Пекин Вашингтон ще принуди китайските компании да се класират извън САЩ и в крайна сметка ще отслаби доверието в американските капиталови пазари.

Очаква се новата администрация на Джо Байдън също да възприеме по-строг подход към Китай в сравнение с администрацията на Обама, в която Байдън беше вицепрезидент, но все пак с по-малко конфронтация от администрацията на Тръмп.

Байдън ще встъпи в длъжност в момент, в когато демократите и републиканците на Капитолия се обединяват в мнението, че Вашингтон трябва да бъде много по-малко приспособим към Китай.

Китай отдавна забранява на компаниите, базирани в страната, да споделят своите одити с чуждестранни правителства, включително тези, извършвани от филиали на счетоводните фирми от Голямата четворка. От години се водят дискусии между регулаторните органи във Вашингтон и Пекин за сделка, която да позволи на китайския бизнес да спазва американските счетоводни стандарти, но досега те винаги са били неуспешни.

Тази година имаше и ситуация - китайската верига за кафе Luckin Coffee разкри вътрешно разследване, според което данните за продажбите са били умишлено надути. Акциите на компанията се сринаха с над 80% в последствие, което генерира големи загуби за американските инвеститори. В крайна сметка Nasdaq премахна компанията от борсата.

Китайските групи ще имат три години, за да се съобразят с новите изисквания за одит, ако Тръмп подпише закона.

„Има ниво на престиж и дълбочина на ликвидност, свързани с капиталовите пазари в САЩ, които са специални и които продължават да привличат най-добрите технологични компании“, казва Ана Пинедо, партньор в адвокатска кантора Mayer Brown. „Това идва [на] фона на една много успешна година за първичните публични предлагания, включително и за немалко азиатски компании“, допълва тя.

Ако не се стигне до компромис между Вашингтон и Пекин, това би ускорило процеса по оттегляне на китайските компании от САЩ. Банкерите в Хонконг вече насочват свои клиенти към вътрешни сделки, които биха насочили основния списък компании извън Ню Йорк.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:54 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още