IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пауъл: Икономиката на САЩ е в благоприятна позиция, но е изправена пред рискове

Инвеститорите приеха изказването на гуверньора на Фед като отворена врата за ново понижаване на лихвите

18:44 | 23.08.19 г.
<p>
	Гуверньорът на Фед Джером Пауъл.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Гуверньорът на Фед Джером Пауъл. Снимка: Ройтерс

Гуверньорът на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че американската икономика е в благоприятна позиция, но е изправена пред „значителни рискове“, тъй като растежът на останалите икономики в света се забавя на фона на търговската несигурност, съобщава Bloomberg.

„Несигурността в търговската политика изглежда играе роля за глобалното забавяне и за слабите промишлено производство и капиталови разходи в САЩ“, казва Пауъл според текста на речта му пред централните банкери, които провеждат ежегодния си икономически форум в Джаксън Хоул, щата Уайоминг. „Ще предприемем надлежните действия, за да подкрепим растежа със силен пазар на труда и инфлация близо до симетричната цел от 2%, отбелязва той.

Американските индекси ограничиха загубите, а доходността по държавните ценни книжа се повишава след изказването на Пауъл, тъй като инвеститорите го приеха като отворена врата за ново понижаване на лихвите на заседанието на Фед идния месец.

Миналия месец централната банка понижи лихвите за първи път от над десет години, посочвайки като причина забавянето на растежа на световната икономика и ниската инфлация. Тогава Пауъл определи свиването на лихвата като „приспособяване в средата на цикъла“ и допълни, че това не е началото на дълга поредица от понижения.

В днешното си изявление обаче Пауъл отбеляза, че събитията след заседанието са били забележителни.
“Виждаме нови признаци за забавяне на световната икономика, особено в Германия и Китай. Новините са пълни с геополитически събития, включително нарастващата възможност за твърд Brexit, засилващото се напрежение в Хонконг и разпадането на италианското правителство“, заяви Пауъл, като добави и възобновяването на търговската война на американския президент Доналд Тръмп с Китай. По-рано днес азиатската страна обяви нови контрамерки.

„По принцип всичко, което засяга перспективите пред заетостта и инфлацията, може също така да се отрази на уместната позиция за паричната политика и може да включва несигурност за търговската политика. Но няма прецеденти в близкото минало, които да ръководят политическата реакция в настоящата ситуация“, посочи Пауъл.

Инвеститорите залагат на ново понижение на лихвите с четвърт пункт на заседанието на Федералната комисия за отворени пазари на 17 и 18 септември. Изказването на Пауъл показва, че комисията остава в повишен режим на управление на риска, отбелязва Bloomberg.

„Наблюдаваме внимателно развитията и преценяваме последиците от тях за перспективите пред американската икономика и пътя на паричната политика“, отбеляза гуверньорът на Фед.

Той направи преглед на американската парична политика от Втората световна война насам, като раздели анализа си на три въпроса: Може ли централната банка да удържи инфлацията? Може ли централната банка да смекчи неизбежна финансова невъздържаност? Може ли централната банка все пак да предостави стимули и да води контрациклична политика във време на много ниски лихвени проценти?

Пауъл отговори утвърдително на първите два въпроса, като заяви, че Фед разполага с инструментите да смекчи инфлацията, въпреки че финансовата система след кризата е по-устойчива и наблюдението се е подобрило. Продължава работата по отговорите на третия въпрос, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още