IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Перспективата пред Фед: облачно с търговска война

Централната банка на САЩ може да се окаже с най-лошото от двата свята – нарастваща инфлация и забявяща се глобална икономика

22:32 | 02.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Федералният резерв се радва на данъчните облекчения, въведени от администрацията на Тръмп и планира да увеличи разходите си, но внезапният натиск от страна на Вашингтон за въвеждане на мита върху стоманата и алуминия могат да оставят централната банка на САЩ с най-лошото от двата свята – нарастваща инфлация и забявяща се глобална икономика, пише Ройтерс.

Комбинацията от фискални стимули и готвещата се търговска война е рецептата за губещата ситуация, с която се сблъскват централните банкери през 70-те години на миналия век, когато високата инфлация и покачващите се лихвени проценти водят до рецесия.

Митата, които президентът Доналд Тръмп заяви, че планира да въведе и глобалната реакция на това намерение, е логично да бъдат взети предвид от централната банка при анализ на макроикономическата ситуация. Очаква се натиск върху цените на голямо разнообразие от стоки и отслабване на световната търговия. 

Канада, Бразилия и Европейския съюз вече заплашват с контрамерки. Международният валутен фонд обяви в петък, че политиката на Тръмп вероятно ще навреди на американската икономика, както и на икономиките на други държави. 

"Това, за което трябва да се притеснявате е, че предприемането на подобни действия от страна на правителствата е стъпка в посока на протекционизма и търговските войни“, коментира Уорд Маккарти, главен икономист в инвестиционната банка Jefferies. Според него ако това се случи, последствията за икономическия растеж ще са лоши и това наистина ще усложни и обърка картината.

Към момента не е ясно колко страни евентуално ще бъдат засегнати от въвеждането на митата, както и колко драматично биха могли да реагират те. В петък Тръмп дори заяви, че „търговските войни са добри и лесни за спечелване“ може би дори без да си дава сметка, че някои от икономическите ползи от данъчната реформа могат да бъдат заличени от ефекта от въвеждането на митата.

Основните производители на метали и 373 000 работници в тези отрасли, които биха се възползвали най-много от решението на Тръмп, представляват малка част от брутния вътрешен продукт на САЩ, макар че те са географски концентрирани в политически важни области.

Около 40% от тези работни места са в пет щата. Три от тях са Охайо, Пенсилвания и Мичиган, които формираха и голяма част от избирателите на Тръмп по време на изборите през 2016 г. и се смятат за ключ към успеха на републиканците в изборите за Конгреса по-късно тази година.

"Не правете грешка, рискът инфлацията да достигне 4 или повече процента е реална и това ще принуди Федералния резерв да действа много по-агресивно в затягане на паричната политика", каза Бернард Баумохл, главен глобален икономист в Economic Outlook Group.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:28 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още