IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

САЩ намекват за пространство за търговски преговори с ЕС

Много е важно някои от нашите приятели да направят някои отстъпки, казва Лари Къдлоу

08:43 | 27.04.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Икономическият съветник на Доналд Тръмп Лари Къдлоу. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Икономическият съветник на Доналд Тръмп Лари Къдлоу. Снимка: Ройтерс

Малко преди срещата на германския канцлер Ангела Меркел с американския президент Доналд Тръмп остава неясно дали ЕС ще продължи да е изключен от американските наказателни мита за стомана и алуминий. Икономическият съветник на Тръмп Лари Къдлоу каза в четвъртък пред CNBC, че все още не е взето решение по въпроса. В същото време той поиска от европейците отстъпки.

„Много е важно някои от нашите приятели да направят някои отстъпки по отношение на търговските практики, митата и данъците", каза Къдлоу с оглед на крайния срок - 1 май, за страните от ЕС и много други страни.

Един въпрос, който продължава да попада в дневния ред, според Къдлоу е еднаквото третиране на вноса на автомобили. „Бихме искали да видим някои отстъпки от Европа", е казал Тръмп по време на срещата си с френския президент Еманюел Макрон. „Ние разгледаме всичко ... има много разговори, които се случват тайно“, каза още Къдлоу.

По-рано от Берлин дойдоха песимистични сигнали. „От днешна гледна точка може да се очаква, че митата ще влязат в сила на 1 май“, каза правителствен представител малко преди отпътуването на Меркел за Вашингтон. Според него изключението за ЕС няма да бъде удължено.

Според германския Frankfurter Allgemeine Zeitung Европейската комисия обаче остава оптимистично настроена за това, че изключенията ще бъдат разширени. Тя обаче смята, че условията, споменати от американците, са неприемливи.

Така например министърът на търговията Уилбър Рос поискал в телефонно обаждане до европейския комисар по търговията Сесилия Малмстрьом наред с други неща ЕС да ограничи износа на стомана и алуминий в САЩ доброволно едностранно до 90 на сто от средното равнище от 2016/2017 г.. Това би означавало намаляване с 16,3%. Очаква се до края на седмицата Малмстрьом и Рос да се чуят отново по телефона.

Вестникът се позовава на вътрешен доклад на Съвета на министрите на ЕС относно състоянието на преговорите с американците. Европейският съвет не коментира информацията.

Меркел ще се срещне във Вашингтон в петък с Тръмп, който предизвика търговски спор с наложените от САЩ мита върху вноса на алуминий и стомана. Досега мерките на САЩ засегнаха по-специално Китай. Няколко други държави, като ЕС, засега са освободени от митата.

На фона на евентуалната несигурност в това отношение поне засега Европейската централна банка се въздържа от промяна на паричната си политика. По време на срещата във Франкфурт не бе взето решение за увеличаване на покупките на облигации – тема, която не е особено популярна в Германия. „Ако имаме увеличение на митата, увеличаване на протекционизма, това може да има пряко въздействие (върху икономиките, б. ред.)", заяви президентът на ЕЦБ Марио Драги.

Засега протекционизмът до голяма степен се изразява само вербално и не е предизвикал спирала от защитни мита и контрамерки, заяви централният банкер. „Но ние все още не знаем до каква степен ще се разпростре отмъщението".

Преди седмица ЕС заяви, че са възможни ответни мита срещу САЩ чрез своя жалба до Световната търговска организация (СТО). В документ, публикуван от СТО, Европейският съюз официално поиска започването на консултации с американското правителство. От своя страна ЕС може да наложи защитни мита за американски продукти като уиски, мотоциклети и дънки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:19 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още