IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

САЩ се готвят за най-доброто тримесечие на корпоративна печалба от 2011 г.

Причината до голяма степен се дължи на американската данъчна реформа, която влезе в сила в края на 2017 г.

19:02 | 04.05.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Големите американски компании откриха нова формула за успех през първото тримесечие на годината – големи печалби преди облагането с данъци и по-ниски разходи за покриването на налозите. Всичко това до голяма степен се дължи на новата данъчна реформа в САЩ, която влезе в сила в края на 2017 г., съобщава вестник Wall Street Journal.

Повече от половината общ ръст на нетната печалба, отчетен от 200 големи обществени компании през първите три месеца на годината, идва от намаление на ефективните данъчни ставки, показва анализ на вестника върху данни от компанията Calcbench.

При една трета от компаниите разходите за данъци в долари са намалели макар и да се наблюдава ръст при необложената печалба, стимулирана от силни приходи и разрастване на икономиката.

Спестяването от налози помага за доброто представяне на печалбата при компаниите в широкия индекс S&P 500. По изчисления на Thomson Reuters печалбата за първото тримесечие след облагането с данъци за компаниите в индекса към сряда е напът да отбележи ръст от 25,3% в сравнение със същия период на 2017 г. Това ще е седмо поредно тримесечие на повишение в необложената с данъци печалба и най-голямо увеличение за над седем години. 

Понижението на корпоративните данъци до 21% от 35% беше в центъра на федералната данъчна реформа, приета през декември, като според законодатели и експерти най-големите непорсредствени ползи ще бъдат за компаниите с по-малко чуждестранни операции и по-малко данъчни облекчения, които могат да загубят, като търговците на дребно например.

„Очевидно не само икономиката“ движи корпоративните печалби, посочва Джоузеф Лаворня, главен икономист за Северна и Южна Америка на банката Natixis. По думите му реформата също е част от тенденцията.

Инвеститорите също очакваха значителни спестявания от данъци и тласнаха големите америакнски фондови индекси до рекордни висини по-рано през годината. През последните седмици обаче ръстовете са по-умерени, въпреки че редица компании – от Goldman Sachs до Apple, отчетоха силни резултати.

В същото време данни показват, че данъчната реформа е имала в най-добрия случай скромно отражение върху икономиката в САЩ като цяло. Брутният вътрешен продукт в страната е нараснал с 2,3% през първото тримесечие – по-бавно темпо от края на 2017 г., като и разходите на домакинствата се успокояват.

Сред другите плюсове за международните компании, освен по-ниските данъци у дома, е и това, че те ще могат да използват настоящи и бъдещи печалби от чужбина за инвестиции в САЩ, дивиденти или обратно изкупуване на акции, без да плащат допълнителни данъци пред американските власти.

На този фон големите компании трябва да решат какво да правят със спестените средства. Apple, например, обяви във вторник, че увеличава дивидента си, като също така има намерение да изкупи акции за 100 млрд. долара от инвеститорите си.

Технологичният гигант обаче не е единствен. Сумите, похарчени за обратно изкупуване през първото тримесечие на годината, са нараснали с над 50% в сравнение с последните три месеца на миналата година и с две трети в сравнение с началото на 2017 г., показват данни на съвместното предприятие S&P Dow Jones Indices. Компаниите също така планират инвестиции в разширяване на бизнеса си и нови технологии, като някои дори изплатиха еднократни бонуси на своите служители.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:21 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още