IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сблъсъкът в САЩ - на живот и смърт

Причините за напрежението - слабата социална политика на Тръмп, коронавирусът, липсата на персхектива, безработицата смятат експерти

13:57 | 03.06.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg</em></p>
<p>
	&nbsp;</p>

Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg

 

Протестите, провокирани от насилствената смърт на Джордж Флойд, настъпила след тормоз на полицай, поставиха началото на антирасистко движение, подкрепено в световен мащаб. Ще настъпи ли гражданска война в САЩ и ще има ли намеса на армията? Това коментира в студиото на "България сутрин" по Bulgaria ON AIR международният анализатор и експерт по сигурност Боян Чуков.

"Всички приеха постановката, че в Съединените щати има сблъсък между финансовия елит и промишления елит. Тази битка се водеше с определен набор от средства. И двете страни приемаха някаква игра, която не разрушаваше това, което е около тях. Сега сблъсъкът е на живот и смърт", обясни експертът.

Според анализатора скоро се е разпространил мит, че цветна революция в САЩ не може да има, тъй като там няма американско посолство. "Сега се оказа, че това не е така. Защото това, което наблюдаваме в Съединените щати, е перфекционирана цветна революция, която с течение на годините беше наложена в страни в Близкия изток и в Украйна", отбеляза още Чуков.

По думите му в Украйна е имало агресия към евреи и руснаци, а в САЩ има до известна степен към евреите и към цветнокожото население.

Според експерта по сигурност коронавирусът е направил така, че по улиците са останали много безработни.

"В Щатите има мирни демонстрации. Едните са против, другите са "за". Но вече е доказано, че сред тях има млади, бели момчета, които са добре организирани, маскирани, които целенасочено правят грабежи", смята Чуков.

Около 40% ще гласуват за Доналд Тръмп и 40% за демократите. Остават 20%, от които 13% са от чернокожото население на Съединените щати", коментира още анализаторът.

Според него, когато се блокират магистралите, по които се захранват търговски мрежи, по конституция Тръмп има право да въведе армията. 

Напрежението в Америка е свързано със стила на управление на американския президент. Социалната му политика е много слаба. Очевидно има натрупани причини да излязат толкова много хора, ситуацията е сериозна. Това коментира бившият министър на външните работи Ивайло Калфин.

За последните 6 седмици, откакто коронавирусът удари много силно САЩ, около 1 милион са регистрираните безработни. В Америка, ако не работиш, ставаш аутсайдер и напрежението в обществото, ниските доходи, социалната система, изкарва хората на улицата.

Бедните не можеш да ги върнеш вкъщи и да има кажеш - няма да се борите за правата си, допълни Калфин. Според него, ако президентът Доналд Тръмп извади армията, това би довело до много тежки протести.

Китай пази световните търговски организации, Америка ги разклаща, смята Калфин.

Само за последните години китайци оглавиха четири от най-важните международни организации. Китай е изключително активен, докато Америка започва да се оттегля. Това ще доведе до промяна в архитектурата на международните отношения и тук идва въпросът за Европа – как участва в този процес.

Младите хора в САЩ се радикализират и политическите движения започват все повече да ги приобщават към себе си и те стават все по-радикални, коментира по bTV друг бивш зам.-външен министър - Милен Керемедчиев по повод протестите в САЩ.

Той припомни, че такъв тип ескалация и напрежение има от 50 години в САЩ, още от убийството на Мартин Лутър Кинг и направи препратка към 91-ва година, когато бели полицаи в Лос Анджелис пребиха Родни Кинг, също чернокож, и тогава имаше огромни протести. Пандемията допълнително увеличи напрежението, защото увеличи безработицата 8 пъти в САЩ и това е капката, която преля чашата. Близо 40 милиона американци в момента са безработни. Много хора протестират срещу това престъпление, но това беше бушонът, който изгърмя социалното напрежение и липсата на бъдеще, каза още Милен Керемедчиев.

По думите му има политизация на тези протести, които започнаха по мирен начин, и след това минаха в ескалация, водеща до вандализъм. Тази политизация показва колко се радикализират левите движения в САЩ, допълни той. Според него основният опонент на Доналд Тръмп в предстоящите избори е Александрия Кортес, която от една барманка става лидер на социалните движения и желания, и обещава безплатно здравеопазване и образования, и този социализъм набира все по-млади американци, а те стават все по-агресивни. В някои от щатите, където демократите яхват тези протести, ще се използва Националната гвардия, идеята на Тръмп е да раздели протестиращите от вандалите и рязко да се успокои ситуацията, посочи Керемедчиев.

Протестите в САЩ са нормално нещо на фона на обстановката, породена от икономическите последици за страната, от кризата с коронавируса и убийството на афроамериканец по време на арест. Това каза бившият външен министър и президент на Атлантическия клуб Соломон Паси пред Нова телевизия.

Светът се намира в необичайна обстановка. В момента всички сме под стреса на пандемията. 40 милиона души в САЩ са без работа. За страна с 380 милиона население това е голям стрес, коментира той. „По-различното в момента е, че хората крадат. Това не е случайно. Кражбите говорят за това, че хората изнемогват”, обясни той.

Бившият външен министър прогнозира, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще бъде преизбран. Според него той умее виртуозно да подгрява симпатизантите си и игнорира тези, които няма да гласуват за него. Паси е категоричен, че расовият проблем в Щатите не е решен, въпреки че страната е лидер в решаването му.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още