IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

S&P 500 започва пета поредна търговска сесия на спад*

Инвеститорите се подготвят за изказването на гуверньора на Фед Джером Пауъл във вторник, както и за данните за инфлацията

17:50 | 10.01.22 г.
<p>
	<em>Снимка:<em> Michael Nagle/Bloomberg</em></em></p>

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Индексите на Wall Street започват търговската сесия в понеделник с понижения, продължавайки трудното за капиталовите пазари начало на 2022 г. насред покачване на лихвените равнища, пише CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отстъпва с 1,06%, или 385,44 пункта, до 35 846,22 пункта, докато широкият измерител S&P 500 отбелязва спад от 1,59%, или 74,44 пункта, до 4602,59 пункта. Технологичният показател Nasdaq изтрива 332,38 пункта от стойността си, падайки до 14 603,53 пункта.

Пониженията на индексите S&P 500 и Nasdaq Composite продължават вече пети ден, докато бенчмаркът Dow Jones отстъпва вече три поредни търговски сесии.

Тежкото начало на годината за щатските борси се случва на фона на покачващите се лихви. Доходността върху 10-годишните щатски облигации бе близо 1,79% в понеделник сутринта, след като завърши годината на ниво, близко до 1,51%.

В събота Goldman Sachs прогнозира, че Фед ще повиши лихвените равнища четири пъти тази година. Това бе сигнал за нарастващитe очаквания, че централната банка агресивно ще затегне паричната си политика в опит да ограничи инфлацията.

Инвеститорите се подготвят за важна седмица с ключова информация за покачването на цените, както и за изказване на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, което предстои да се случи във вторник. Сезонът на отчетите също започва тази седмица. Очакванията са измерителят S&P 500 да нарасне с 21,7%, което би могло да е четвъртото поред тримесечно увеличение от над 20%, според FactSet.

Стратегът в Canaccord Genuity Тони Дуайер посочи, че инвеститорите трябва да се подготвят за волатилност в първите месеци на 2022 г., но един силен сезон на отчетите би могъл да подпомогне пазара.

"Инфлацията е по-висока от очакваното, Фед сигнализира за три покачвания на лихвите (пазарът започна да преценява и възможността от четвърто повишение), омикрон отново поставя под въпрос глобалния растеж и ограниченията във веригите на доставки продължават да са важен проблем“, написа Дуайер в бележка към клиенти.

„Въпреки че несигурността около тези значителни предизвикателства предизвика волатилност, като цяло пазарът се движи в посоката на [печалба на акция], която би трябвало да остане позитивна, докато достъпът до пари не бъде затворен заради затягането на Фед“, написа експертът.

В сряда трябва да бъде публикуван индексът на потребителските цени и очакванията са той да покаже покачване на цените от 7,1% на годишна база, според изчисленията на Dow Jones. Индексът на производствените цени, който измерва ценовите изменения в търговията на едро, е предвидено да бъде публикуван в четвъртък.

Във вторник се очаква изслушването на Пауъл за номинацията му за втори четиригодишен мандат начело на Фед. В четвъртък номинираната от американския президент Джо Байдън за заместник-управител на банката Лейл Брейнард също ще бъде изслушана. Възможно е и двете изслушвания да дадат ключова информация за бъдещето на паричната политика.

В петък финансовите компании JPMorgan Chase, Citigroup и Wells Fargo ще обявят резултатите си за тримесечието.

Трите основни индекса на Wall Street отбелязаха спадове миналата седмица, която бе първа за 2022 г. Широкият измерител S&P 500 отстъпи с 1,9%, докато показателят Nasdaq Composite отбеляза спад с 4,5%. Единствено бенчмаркът Dow отстъпи малко по-слабо - само с 0,3%.

Индексите, особено тези, които включват акции на висок растеж, изпитват затруднения най-вече след публикуването на протоколите от заседанието на Федералния резерв през декември.

*Към 17:10 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:42 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още