IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Спад при FedEx тласка надолу американските индекси*

Инвеститорите очакват и решението на Фед за лихвите

17:07 | 20.03.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Основните американски индекси започват сесията с понижения, след като спадът при FedEx се отрази негативно на нагласите, а инвеститорите се подготвят за ключово съобщение от Федералния резерв, предава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Indistrial Average отписва 92,83 пункта от стойността си и достига ниво от 25 794,55 пункта, а Johnson & Johnson се представя най-зле. Широкият измерител S&P 500 отбелязва спад от 0,39% до ниво от 2821,43 пункта, като секторът на здравеопазването изостава. Технологичният показател Nasdaq Composite намалява с 0,27% до ниво от 7703,42 пункта. Борси Борси

Книжата на FedEx поевтиняха с над 5,5%, след като главният финансов директор Алън Граф предупреди в доклада за тримесечието на компанията, че „тенденциите за забавяне на международната макроикономическа среда и по-слаб ръст на глобалната търговия продължават, както се вижда от годишния спад на приходите на FedEx Express International”.

Предупреждението беше последвано от изказването на главния изпълнителен директор на UBS Серджо Ермоти, който заяви, че средата през първото тримесечие е една от най-лошите в историята на фона на годишния спад с една трета на приходите на звеното за инвестиционно банкиране на компанията. В същото време германският автомобилен производител BMW съобщи, че печалбата му може да намалее значително през 2019 г. и допълни, че ще направи съкращения на разходи на стойност 13,6 млрд. долара.

Негативните коментари идват в момент, когато се очаква американската централна банка да запази непроменени лихвените проценти.

Основните американски индекси отбелязаха ръст от над 12% тази година, след като Фед съобщи през януари, че ще бъде „търпелив“ с повишаването на лихвите.

Но Wall Street може да се разочарова, ако Федералният резерв не посочи, че няма да има увеличение на лихвите тази година, тъй като инвеститорите разчитат на изключително благоприятната парична политика.

В същото време възобновената несигурност около търговските преговори между САЩ и Китай също се отразява на настроенията на инвеститорите.

Bloomberg News съобщи, че американски официални представители са притеснени, че Китай може да се откаже от някои отстъпки. Но Wall Street Journal информира, че американският търговски представител Робърт Лайтайзър и финансовият министър Стивън Манучин планират да посетят Пекин идната седмица за нов кръг от преговори с китайския вицепремиер Лу Хъ.

Двете най-големи икономики в света си наложиха мита за милиарди долара през миналата година, като разтърсиха финансовите пазари и влошиха нагласите на бизнеса и потребителите.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 2,609% и 3,022%.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, запазва равнището си от 96,38 пункта. Еврото поскъпва минимално спрямо долара с 0,07% до ниво от 1,1359 долара. Паундът поевтинява с 0,69% спрямо долара до 1,3176 долара, а спрямо йената щатската валута прибавя 0,08% до ниво от 111,45 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола се повишава, след като данни на федералното правителство в САЩ показаха, че резервите на страната от суров петрол и рафинирани горива са намалели миналата седмица.

Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, прибавят 27 цента към стойността си и достигат 67,88 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI поскъпват с 22 цента до ниво от 59,25 долара за барел.

Американските фючърси върху златото поскъпват с 9% до 1307,70 долара за тройунция.

*Материалът е актуален към 16,30 ч. българско време. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:22 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още