IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тръмп има послание към света: Търговските ми войни още не са свършили

Със заплахата си да наложи мита върху вносни стоки от ЕС американският президент увеличава несигурността в света

13:16 | 13.04.19 г.
<p>
	Американският президент Доналд Тръмп.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Американският президент Доналд Тръмп. Снимка: Ройтерс

Американският президент Доналд Тръмп изпраща ясно послание към ръководителите на световната икономика: Търговските ми войни все още не са приключили и отслабената световната икономика просто ще трябва да се справи с тях.

С последната си заплаха да наложи мита върху вносни стоки от Европейския съюз на стойност 11 млрд. долара – от хеликоптери до сирене „Рокфор“, американският президент ясно напомни, че макар да се насочва към сделка с Китай за прекратяване на търговските войни, има други отношения, които иска да пренапише. Това не е окуражаващо за растежа на световната икономика, като Международният валутен фонд и други организации посочват несигурността, породена от атаката на Тръмп срещу световната търговска система, като фактор, който вреди на инвестициите и нагласите на бизнеса.

Ако станат факт, новите мита ще бъдат отговор на незаконните според САЩ субсидии за Airbus и ще сложат край на 14-годишния спор между Boeing и европейския му конкурент пред Световната търговска организация (СТО). САЩ заявиха, че ще изчакат СТО, която вече определи субсидиите като незаконни, да се произнесе това лято за точната сума на позволените ответни мерки.

Това е добра новина за СТО и по-широката система, която Тръмп често твърди, че иска да взриви. Спорът между Airbus и Boeing е отпреди началото на мандата на Тръмп и трябва да се каже, че всяка американска администрация щеше да пожелае да използва ответни мита, одобрени от СТО.

„Това е добър знак“, казва Саймън Лестър, заместник-директор на базирания във Вашингтон институт Cato. Администрацията на Тръмп „изпраща някои смесени сигнали за СТО, но това показва, че тя все още държи да играе по правилата“.

Но Тръмп има по-дълбоки проблеми с ЕС. И те тегнат над световната икономика, която според прогнозите на МВФ ще нарасне тази година с най-бавния си темп след световната финансова криза преди десет години.

„От много години ЕС се възползваше от САЩ в областта на търговията. Скоро ще спре!“, написа Тръмп в Twitter във вторник.

Двете страни поддържаха крехко примирие от юли миналата година, когато председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и Тръмп се съгласиха да започнат преговори по намаляването на митата за индустрията. Ходът замрази заплахата на Тръмп да наложи отделни мита върху вноса на коли и резервни части от ЕС.

Но преговорите все още не са започнали сериозно, като се очаква 28-те страни членки на съюза да дадат на Европейската комисия мандата, от който тя се нуждае за започване на преговори в идните дни, като същевременно хвърля тревожен поглед към изборите за Европейски парламент идния месец. Освен това Тръмп трябва да вземе решение през май как да постъпи с митата върху автомобилите, въпреки че официални представители на Белия дом казват пред европейските си колеги, че има голям шанс задействането на митата да бъде отложено.

„Много е жалко, че САЩ, които някога бяха голям защитник и архитект на глобалните съюзи, днес изглежда поемат в различна посока“, заяви еврокомисарят за търговията Сесилия Малмстрьом в реч в Токио след последната заплаха за налагане на мита от Вашингтон. „Виждаме широко оттегляне от мултилатерализма от страна на САЩ“, допълни тя.
ЕС, разбира се, не е единствен на мушката на Тръмп.

Американски и китайски официални представители продължават разговорите си, целящи постигане на сделка идния месец. Следващата седмица японска делегация трябва да пристигне във Вашингтон, за да започне преговори по двустранна сделка със САЩ.

Заплахата от мита върху автомобилите, които биха навредили на японската икономика, принуди Токио да се върне на масата за преговори. Главният преговарящ от страна на Япония Томишицу Мотеги настоява, че евентуална сделка трябва да бъде от полза и за двете страни, намеквайки, че Япония няма да се огъне лесно. Не е ясно какъв ще бъде обхватът на преговорите, след като споразумение между премиера Шиндзо Абе и американския президент Доналд Тръмп пред септември включваше както стоки, така и услуги.

Канада и Мексико продължават да настояват САЩ да отменят наложените им мита върху стоманата и алуминия в момент, когато и трите страни работят за това парламентите им да ратифицират НАФТА 2. Индия също заплашва с мита върху американски ябълки и други продукти в отговор на заплахата на Тръмп да изключи страната от преференциална програма за търговия за развиващите се страни.

„Намираме се в същия свят на мита като миналата година“, казва Уенди Кътлър, бивш високопоставен американски преговарящ в областта на търговията, която сега е част от Asia Society.

Това все още носи рискове за много несигурност, въпреки че Тръмп съумява да използва митата, за да принуди ЕС, Япония и други търговски партньори да започнат преговори, казва Кътлър. „Въпросът е кога те ще отговорят на удара. Кога страните просто ще кажат стига толкова?“, допълва тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:36 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още