IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тръмп обяви национално извънредно положение

Целта му е да осигури финансиране за стена по границата с Мексико

22:29 | 15.02.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа днес документ, с който обявява национално извънредно положение, предаде Франс прес.

По-рано днес пред журналисти в Белия дом Тръмп каза, че ще го направи до края на деня.

Целта на Тръмп е да осигури финансиране за плана му за стена по границата с Мексико, след като Конгресът не отпусна исканите от него 5,7 милиарда долара. Тръмп има също намерение да деблокира други федерални средства, включително предназначени за Пентагона, за да събере още пари за стената. Така заедно с парите, които Конгресът му отпусна (1,4 милиарда долара) той може да събере общо 8 милиарда долара.

Лидерите на демократите в Конгреса вече обявиха, че ще се противопоставят всячески на инициативата на Тръмп. Нанси Пелоси и Чък Шумър окачествиха обявеното от Тръмп национално извънредно положение като "незаконно" и породено от "несъществуваща криза". Те казаха, че то нанася "силен удар" на конституцията и прави Америка "по-малко сигурна".

Какво означава извънредното положение? 

Президентът на САЩ има правото да обявява извънредно положение в страната в случаи на кризи и то му дава на разположение над сто възможни мерки и даже да използва специални части. Конгресът е в състояние да контролира президента чрез законодателни процедури, но те трябва да бъдат с мнозинство за вето върху решението на президента, предаде ДПА.

Тръмп смята да използва обявяването на извънредно положение, за да освободи средства за изграждането на част от стената по границата, заобикаляйки Конгреса, който по принцип контролира бюджета. Един пример за обявяване на извънредно положение в страната е въведеното от президента Джордж У. Буш на 14 септември 2001 г. след терористичните нападения, което още е в сила.

Приетият през 1976 г. Закон за извънредното положение регулира неговото обявяване. Според Центъра за правосъдие "Бренън" към правния факултет на Нюйоркския университет при извънредното положение президентът разполага със 123 правомощия, които му позволяват да подминава законодателния процес в Конгреса.

Но Конгресът има право да отхвърли решението на президента да обяви извънредно положение. В Камарата на представителите мнозинство имат демократите и те вероятно ще бъдат срещу Тръмп. В Сената, където крехко мнозинство имат републиканците, мнозина съпартийци на републиканеца Тръмп не са склонни да приемат плана му.

Ако двете камари приемат закон против обявяването на извънредно положение, Тръмп разбира се ще наложи вето. Ветото може да бъде отхвърлено с мнозинство от две трети в двете камари.

В историята на САЩ 31 пъти са били обявявани национални извънредни положения, повечето от които са били свързани с външни събития. Но нито едно от тях не е било толкова спорно, колкото това на Тръмп, свързано с границата с Мексико, заключава ДПА.

Няма опасност от нова парализа на федералното правителство

Междувременно Тръмп подписа закона за избягване на нова частична парализа на държавната администрация, предаде Асошиейтед прес.

Законът осигурява 333 милиарда долара за финансиране на няколко правителствени структури до септември.

В документа се предвижда и финансиране на част от стената по границата с Мексико. Става дума за финансиране на допълнителни 88 километра от нея, което е доста по-малко от исканото от Тръмп финансиране за 321 километра от стената.

За да си осигури исканото финансиране по-рано днес Тръмп подписа документ за обявяване на извънредно положение.

/По БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:31 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още