IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Уилям Бърнс: Китай е авторитарен неприятел

Конкуренцията с азиатската страна е от ключово значение за националната сигурност на САЩ, смята номинираният за директор на ЦРУ

21:50 | 24.02.21 г.
<p>
	Уилям Бърнс.&nbsp;<em>Снимка: Tom Williams/CQ-Roll Call Group/Bloomberg</em></p>

Уилям Бърнс. Снимка: Tom Williams/CQ-Roll Call Group/Bloomberg

Номинираният от американския президент Джо Байдън за директор на ЦРУ Уилям Бърнс заяви по време на изслушване в комисия в Сената, че смята конкуренцията с Китай и противопоставянето на „неприятелското, хищническо ръководство“ за ключов фактор за националната сигурност на САЩ, предава Ройтерс.

Очаква се 64-годишният Бърнс, който е бивш дипломат от кариерата при администрации на демократите и републиканците, да получи лесно потвърждение като директор на Централното разузнавателно управление. Бърнс вече беше потвърден от Сената пет пъти за позициите си на посланик в Йордания и Русия и за три високопоставени позиции в Държавния департамент.

В изказването си пред комисията по разузнаването в Сената Бърнс очерта четирите си водещи приоритета – „хора, партньорства, Китай и технологии“, ако бъде утвърден на поста.„Надделяването в конкуренцията с Китай ще бъде ключово за нашата национална сигурност през идните дни“, изтъкна Бърнс.

Той нарече Китай „страховит, авторитарен противник“, който засилва възможностите си да краде интелектуална собственост, репресира народа си, разширява обхвата си и изглажда влияние в границите на САЩ“.

По време на сесията с въпроси и отговори Бърнс заяви, че ако бил ректор на американски колеж или университет, щял да препоръча затварянето на институтите „Конфуций“ – финансирани от Пекин културни центрове, които много членове на Конгреса смятат за пропагандни инструменти.

Ако бъде утвърден, Бърнс ще стане първият дипломат от кариерата, който оглавява разузнавателната агенция.

Сенатори и от двете партии похвалиха Бърнс по време на необичайното приятелското двучасово изслушване. Републиканецът Ричард Бър, който е бивш председател на комисията по разузнаването, заяви, че очаква с нетърпение потвърждаването на Бърнс. Демократът Рон Уайдън изтъкна постиженията му в областта на защитата на човешките права и заяви, че ще го подкрепи.

Конкуренцията с Китай е топ приоритет на администрацията на Байдън и на членовете на Конгреса, които искат твърда линия към Пекин. Руската агресия е постоянна тревога, особено намесата на страната в американските избори и неотдавнашната хакерска атака за проникване в мрежите на федерални агенции, за която американски официални представители обвиняват руски хакери.

Бърнс заяви, че администрацията на Байдън скоро ще направи оценка на проблемите, свързани с Русия, включително хакерската атака.

Стари и нови заплахи

Бърнс заяви, че „познати“ заплахи остават валидни, включително от Русия, Северна Корея и Иран. Той също така заяви, че климатичните промени, глобалните здравни проблеми и кибер заплахи са големи рискове и че „неприятелското, хищническо китайско ръководство е нашият най-голям геополитически тест“.

Бърнс помогна за провеждането на тайни преговори с Иран през 2013 г., които откриха пътя за международната ядрена сделка, на която републиканците се противопоставиха. Той заяви по време на изслушването, че не трябва да бъде позволявано Иран да има ядрено оръжие.

Администрацията на Байдън предложи миналата седмица преговори с иранските представители и други страни, за да се обсъдят възможностите за връщане към ядреното споразумение, след като бившият президент Доланд Тръмп оттегли САЩ от сделката през 2018 г.

Пристигането на Бърнс в ЦРУ ще се случи след трудни четири години при Тръмп, който често не се съобразяваше с данните на разузнавателните агенции, особено констатацията, че Русия се е намесила в изборите през 2016 г., за да засили шансовете му да влезе в Белия дом.

Сенатор Марк Уорнър, председател на разузнавателната комисия в Сената от Демократическата партия, подчерта това в изказването си, с което откри заседанието.

„Бих искал да чуя как планирате да засилите кредото, че независимо от политическия натиск, независимо от всичко служителите на ЦРУ винаги ще постъпват правилно и ще казват истината на властта“, попита Уорнър.

Байдън успя да издейства назначението на повечето от членовете на екипа си по националната сигурност с подкрепата на много републиканци в Сената, както и на демократи. Държавният секретар Антъни Блинкен, министърът на отбраната Лойд Остин и директорът на Националното разузнаване Аврил Хайнс бяха утвърдени на постовете си с лекота, припомня Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:46 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още