IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В САЩ започна преходът от въглища към възобновяема енергия

Газовата индустрия в американската енергетика продължава да се развива, но необходимостта от нулеви емисии до 2050 г. може да затрудни този процес

17:34 | 05.07.19 г. 8
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Проучване установява в началото на юни, че в САЩ за първи път инсталираният капацитет на възобновяемата енергия надминава този на въглищата.

Сега този потенциал вече се реализира. През април САЩ са генерирали повече електричество от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), отколкото от въглища, пише The Guardian.

Данните от Администрацията за енергийна информация показват, че вятърната, соларната и водната енергия са генерирали близо 68,5 млн. мегаватчаса, докато въглищата са произвели едва60 млн. гигаватчаса, съобщава Bloomberg News. Това са 23% за ВЕИ от общия енергиен микс срещу 20% за въглищата, пише World Economic Forum. 

„Съдбата на въглищата е предрешена, говори пазарът“, споделя енергийният експерт от Университета в Тексас Майкъл Уебър. „Трендът вече е необратим, а спадът при въглищата става неудържим въпреки реториката на Тръмп“, добавя още той.

Президентът на САЩ обеща да повиши добива на въглища, но въпреки това, откакто Доналд Тръмп встъпи в длъжност, най-малко 50 въглищни централи прекратиха своята дейност.

Въглищата, които генерират повече електроенергия от всеки друг изкопаем енергиен ресурс, вече губят позиции както от природния газ, така и от вятърната и соларната индустрия. Bloomberg NEF изчислява, че половината от световните мощности ще принадлежат на ВЕИ до 2050 г.

Вероятно въглищата отново ще изпреварят ВЕИ, тъй като дейността на ядрените електроцентрали беше ограничена поради планови ремонти и проверки през април, като се очаква до 2028 г. изкопаемите твърди горива да имат превес над възобновяемата енергия.

Въпреки това, тъй като използването на въглищата все повече намалява, някои компании за комунални услуги вече се обръщат към природния газ, който също е изкопаемо гориво. Енергийните дружества планират да построят 150 нови газови централи и хиляди мили тръбопроводи за пренос на този ресурс през следващите няколко години, пише The New York Times.

“Газовата инфраструктура, която вече е изградена, ще бъде с нас през следващите 30 години“, смята доцент Даниел Коън, преподавател в университета „Райс“, Хюстън. „Ако погледнем сценария, който засяга изменението на климата и изисква достигане на нулеви емисии до 2050 г., то това не може да бъде съвместимо с онези газови централи, които не могат да улавят отделения въглероден диоксид“, добавя още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:01 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

7
rate up comment 7 rate down comment 2
zelka007
преди 4 години
много се палиш за нещо дето не зависи нито от мен нито от теб :))) ... туканка няма да развиваме перки и плочки , не ни е приоритет . тук ще си караме на АЕЦ и ТЕЦ , всички нови планирани мощности до 2028 в БГ са ТЕЦ-ове - 1ГВт и 500МВт няколко малки вятърни парка + малки ВЕЦ и плочки :))) ...АЕЦ БеляНЕ няма - партенка като цяло ...те тъй , дишай спокойно , в материалите за ВЕИ обикновенно си коментираме за неща дето се случват по света но не и у нас . тъй , че картинката дето я показваш за ЕСО в близките 10 години ще продължи да си е същата с много малка разлика . в същия сайт дето посочваш има в началото един доклад и в него се обяснява какво трябва да се направи за да се интегрират ВЕИ мощности в БГ успешно - усилване на Чаира и дострояване на Яденица и изграждане на няколко нови далекопровода , усилване на настоящи ... неща които може и да се случат - с голяма доза вероятност , но може и да не се случат . новите вятърни централи , кото се строят по света , нямат нищо общо с това което беше преди 15 или 10 дори преди 5 години . строят се на места с постоянни вятърни потоци . генерират успешно дори при вятър с много ниска скорост . повечето проекти са хибридни , имат включени батерии за компенсиране . и са толкова сигурни , че участват дори в първично регулиране на честотите , нещо което беше запазена марка само за въглищни централи и някои вец-ове . имат фактор на капацитет/използваемост над 40% , дори достигат 47-48% . това е в пъти над газови централи и вец-ове , даже в някои случаи надминават и въглищни централи , последните имат м/у 40 и 70% в общият случай ...не разбирам защо се палиш за неща , които са доказани вече технологии и работят по света успешно ? нали знаеш какво е словослагател ? къде са словослагателите сега и технологията им ? къде са телеграфите и телеграмите ? къде са факсовете и дискетите ? къде са телефонните справочници и стационарните телефони ? ами уличните телефони дето всички ползвахме ... :))) ... вътрешните гуми на колите ...въглищните централи са просто една технология . да , важна за момента , но само технология . ще бъде заместена с друга , някъде по-бързо , другаде по-бавно . това е ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 6
Hahoto
преди 4 години
Драги ми Аспарухчо, в момента е 21.05 отвори сайта на ЕСО http://***.eso.bg/?did=124#%D0%9E%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B8, и преди да напишеш поредната платена /поръчкова/ гл.упост, виж кой ти осигурява ток на компа. Виж и го уважавй, защото когато го убиеш, ще правиш вятър на течноста в купата, по Любо Пеневски. Много късогледо, режете клона, на който седите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 7
Hahoto
преди 4 години
Ако сега можех да дръпна шалтера на АЕЦ и на ТЕЦ в Бг щях да го направя само заради разбирачи-пеще,няци като теб Аспарух и други платени драскачи. Надявам се издишаш на прескулки, защото всеки твой издишън дъх е СО2, като г.овната на кравите и свинете. Но тях можем да избием и да станем вегани, но след това е твоя ред, все пак издишаш СО2.....И п.ърдиш - метан, ужас, а си само една Зелка с номер, макар и 007! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
zelka007
преди 4 години
за помпените хидро-съоръжения виж това импе :))) ...https://***.sciencealert.com/scientists-spot-530-000-potential-pumped-hydro-sites-to-meet-all-our-renewable-energy-needsне сме решили не сме го направили :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 4
zelka007
преди 4 години
тъй е ... там ценовите модели на енергията са пазарни :))) ... нема лабаво . по принцип имат изисквания за въглищата за серните и азотните окиси . който цапа плаща здраво и те затова ги затварят старите . а за ядрените централи имат изискване , който е оператора той да му мисли за ядрените отпадъци и затварянето . то затова и не строят нови :))) щото затегнато много ... а за субсидиите зачетох един ден . те му викат федерален данъчен кредит :))) . накратко чичо сам ти преотстъпва някакъв процент от някакъв федерален данък , не ти го прибира целият дето им го дължиш , и това им е субсидията :))) . така да наливат пари за нещо е по-скоро рядкост , освен за военните , и обикновенно е търг дето се наддава за него . то и тука започна така да става в ЕС , май поспряха с директните плащания , освен у нас де :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 4 години
"В САЩ започна преходът от въглища към възобновяема енергия"Бе вие луди ли сте да слагате такива заглавия, бре? *** зеленяшкия детски сад стана тоя Инвестор...!Никой ли не знае, че в САЩ са измислени и ветрогенераторите и слънчевите колектори? В САЩ има огромни ветроенергийни паркове от десетилетия - цели градове се захранват от тях...! Но в някои щати, където има условия за това. В други, където има въглища, си горят въглища, в трети си думкат на газ, в четвърти - на уран. Там никой не турга заповед и не се завира като слон в стъкларски магазин в енергетиката. Който и както може, произвежда и най-важното - печели. Ако не печели, затваря. Нема директиви, нема себсидии, нема зеленяшки изстъпления. Затова и електроенергията в САЩ е евтина и никой не пищи. Ако заменят източниците, ще е, защото Пазаръг го е наложил, а не некви политически ***-комисии от зеленоглави лемури, които в Европа ке ебатмайката и на малкото останала индустрия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 8
Императорът
преди 4 години
Съдбата на въглищата е предрешена, говори пазарът, споделя енергийният експерт от Университета в Тексас Майкъл Уебър."Дали, "експерте"?Какво ще говориш на зима - защото юни месец - с дългите слънчеви дни и с все още пълноводните реки и язовири е лесно? А как ще повлияе на - навлизането на електромобили - т.е. поетапното свиване на червеничкото в графиката - а то червеничкото е най-голямото? Капацитетът на водното електричество вече е изчерпан или почти изчерпан - какво правим - ще си набучим перки и отзад ли - и ще си наредим черни плочки по тимбериците? Да - природния газ е до голяма степен решението... впрочем ако наистина турим кръст на въглищата, ще е добре, ама няма да е толкова лесно - всъщност електромобилите повече ще пречат - защото ще увеличат рязко търсенето на ток, което няма как да бъде покрито без въглищата... а ако електромобилът гори точец, добит с въглища, все едно ТОЙ гори въглища.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още