IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо американската армия ще е доволна от решителна изборна победа?

Оспорван резултат може да въвлече армията в уреждането на изборен спор между Тръмп и Байдън

08:18 | 02.11.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Kevin Dietsch/UPI/Bloomberg</em></p>

Снимка: Kevin Dietsch/UPI/Bloomberg

Извън политиката има един изход от президентските избори в САЩ тази година, който ще донесе успокоение на стратезите в Пентагона – категорична победа. На който е да е от кандидатите, пише Ройтерс.

В месеците преди вота във вторник представители на американската армия бяха принудени да наблюдават възможните последици от оспорваните избори, включително протести като тези през юни заради расова несправедливост, които извадиха Националната гвардия по улиците.

Оспорван изборен резултат може да предизвика спекулации, които принудиха американски топ генерал да увери конгресмените, че армията няма да играе никаква роля в уреждането на изборен спор между републиканския президент Доналд Тръмп и опонентът му от Демократическата партия Джо Байдън.

Решителен резултат може да отслаби подобни притеснения, като понижи риска от продължителна политическа криза и протестите, които тя може да предизвика, твърдят настоящи и бивши официални представители и експерти.

„Най-доброто нещо за нас (армията) би била убедителна победа на единия или на другия“, казва представител на американското министерство на отбраната, пожелал да остане анонимен. Той изразява нагласите, които редица официални лица споделят.

Седмица преди изборите допитване на Ройтерс и института Ipsos показа, че Байдън води на Тръмп с десет процентни пункта, но разликите са по-малки в т. нар. щати „бойни полета“, които ще решат изборите и донесоха изненадващата победа на Тръмп през 2016 г. Короновирусната пандемия прибави елемент на несигурност тази година, променяйки как и кога гласуват американците.

Като една от най-уважаваните институции в Америка с много по-висок рейтинг от Конгреса, президентството и Върховния съд в социологическите изследвания американската армия трудно успява да остане встрани от политиката в година, белязана от пандемията, обществено неподчинение и действия и на двамата кандидати, намекващи, че имат подкрепата на американските въоръжени сили.

Президентът, който се хвали с широката си подкрепа в редиците на армията, отказва да предаде мирно властта, ако реши, че резултатите от вторник са фалшифицирани и предлага да мобилизира военните въз основа на 200-годишния Закон за бунтовете, за да потуши безредици, ако спечели.

От своя страна, Байдън намеква, че армията ще гарантира мирно предаване на властта, ако Тръмп откаже да напусне поста си след изборите.

Председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ ген. Марк Мили, който беше назначен на поста миналата година от Тръмп, иска армията да не се намесва, ако има оспорвани избори.

„Ако има такива, съдилищата и Конгресът на САЩ ще се намесят по надлежен начин“, заяви той пред Националното обществено радио този месец. „Американската армия няма роля в определянето на резултат от изборите в САЩ. Нула. Нямаме роля в това“, категоричен беше той.

Армията – вариант или първи избор?

По време на мандата си Тръмп редовно се обръщаше към армията за задачи като помощ за обезпечаване на сигурността на южната американска граница с Мексико или за показване на решителност в реакцията му на коронавируса. Той дори постави генерал от армията за ръководител на бъдещето разпределяне на ваксините.

Питър Фийвър, национален експерт по сигурността в университета „Дюк“, предупреждава, че желанието на Америка да прибягва до армията, когато има криза, може да създаде обществени очаквания, макар и неоснователни, че тя може да помогне и за разрешаване на изборна криза.

„Ако нещата тръгнат на зле, ако е 30 ноември и още нямаме представа кой е президентът…, тогава натискът върху армията ще нарасне“, отбелязва Фийвър, като очертава сценарий, при който ескалират улични протести на фона на ерозирането на вярата в демократичния процес.

Слуховете са свързани основно с възможността Тръмп да използва военни на активна служба за потушаване на протести. През юни армията препоръча да не се прави това, но Тръмп има законното право да прибегне до подобни действия, ако избере да се позове на Закона за бунтовете от 1807 г.

Стив Абът, адмирал от военноморския флот, който подкрепи Байдън, смята, че опасността Тръмп да задейства Закона за бунта „несъмнено притеснява хората в униформи и в Пентагона“.

Майк Смит, пенсиониран контраадмирал, който оглавява група от експерти по национална сигурност, подкрепящи Байдън, изразява притеснение, че Тръмп лесно може да прибегне до армията, за да покаже сила в следизборна криза.

„Има значителен потенциал за злоупотреба с армията“, смята Смит.

Представители на Националната гвардия в редица щати твърдят, че са в контакт с полицейски участъци относно евентуалните им нужди в случай, че положението в областта на сигурността се влоши, но допълват, че подобно планиране е част от дейността на армията.

„Проведохме няколко срещи по планирането, затова имаме множество варианти, които може да са налице“, коментира генерал-майор Джеф Холмс, генерал-адютант от Националната гвардия на Тенеси.

„Това не е ново, правим го всяка година за различни събития“, подчертава генерал-майорът от военновъздушните сили Дарил Бохач, който оглавява Националната гвардия в Небраска.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още