IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как заразяването на Тръмп предизвика вълна от фалшиви новини?

Добрата новина е, че бърза проверка в мрежата лесно може да опровергае подвеждащите информации

09:27 | 11.10.20 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Dhiraj Singh/Bloomberg</em></p>

Снимка: Dhiraj Singh/Bloomberg

Има две неща, за които можем да сме сигурни, когато има ново събитие от международно значение: В социалните мрежи веднага ще се появи фалшива и подвеждаща информация за случващото се, а американската журналистка Джейн Литвиненко ще публикува туит, който гласи нещо подобно: „Ако видите фалшиви съобщения, уведомете ме за тях”. Литвиненко работи за американския новинарски портал BuzzFeed News, а тясната ѝ специализация е в дезинформацията. 

Когато Литвиненко публикува отново своя туит малко след новината за диагнозата с Covid-19 на Доналд Тръмп, не отнема много време, преди потребителите да започнат да ѝ изпращат вирусно разпространявани фалшиви новини. Журналистката проучва всичко и публикува резултатите в Twitter и в статия на уебсайта BuzzFeed News.

Една от особено разпространените дезинформации, за които тя съобщава, е туит, в който се твърди, че коронавирусът сега е много по-слаб, отколкото преди месеци. Следователно заразяването на Тръмп щяло бъде по-леко, отколкото при Борис Джонсън, пояснявал лекар, който вече се изяви и във Fox News.

За тази дистанционна диагноза, която беше поставена още в петък, все още няма надеждна медицинска информация. Твърдението, че коронавирусът сега е по-слаб отпреди месеци, е просто погрешно.

Литвиненко съобщава и за един вид класика на фалшификатите в социалните медии: В петък отново се разпространи твърдението, че телевизионният анимационен сериал "Семейство Симпсън" е предсказал смъртта на Доналд Тръмп в Белия дом в един от епизодите си. Колега на Литвиненко вече беше опровергал дезинформацията - още през 2017 г.

Отново и отново изследвания на журналистката показват как неверни съобщения се споделят десетки хиляди пъти - а по-късните опровержения на базата на проверените факти, от друга страна, се разпространяват много по-рядко. Социалните мрежи като Twitter, Facebook и YouTube много рядко предоставят препратки към грешните публикации.

Разпространяваните като вируси фалшиви новини са проблематични по ред причини: Те гарантират, че потребителите са по-слабо информирани и се опитват да сформират общественото мнение. Преди всичко обаче те водят до среда, в която дори необоснованите спекулации изведнъж изглеждат правдоподобни - като например твърдението, че Тръмп се е заразил съзнателно като част от предизборна маневра. А това е среда, за която самият Тръмп не е напълно невинен.

Подвеждащ видеоклип на кашлящия Джо Байдън, който трябваше да подсказва, че е заразен с коронавирус малко преди Тръмп, беше споделен хиляди пъти. Кандидатът за президент на Демократическата партия обаче дава отрицателен тест за Covid-19.


Краткото видео показва колко лесно е да превърнете кратките клипове в Интернет във фалшива информация: Първо, видеото е направено по такъв начин, че прочистването и кашлянето в гърлото на Байдън са изрязани от една доста дълга реч. Второ, оригиналният видеоклип на речта е няколко дни по-стар от твърдяното в заблуждаващия туит. Коментарите под видеото обаче показват, че много потребители са твърде щастливи, за да повярват на предложеното съобщение, че Байдън може да е заразен и може би дори самият той е заразил Тръмп.

Добрата новина: Примерът също така показва, че често можете да проверите дадена съмнителна информация от социалните медии само с няколко щраквания. Проверете дали разпространяващият акаунт изглежда надежден, дали информацията се потвърждава и в други източници и дали можете да намерите оригинални източници като оригиналната реч на Байдън.

Силно вълнение във Facebook и Twitter предизвика и информацията, че така наречените “Самолети на Страшния съд” се издигнаха в небето в петък малко преди новината за диагнозата с Covid-19 на Тръмп. Самолетите са мобилни летящи командни центрове, с които правителството на САЩ трябва да остане в състояние да действа в случай на криза - например при ядрена атака.

Наистина един от специалните самолети на Boeing беше във въздуха край източния бряг на САЩ в петък вечерта (местно време), друг - край Западното крайбрежие. Това обаче са рутинни полети, които са планирани предварително, а новината за тях бе потвърдена от говорител на стратегическото командване.

Вирусно споделяният туит, който фалшиво обвърза полетите със заразата ма  Тръмп, бе споделен само за ден почти 15 000 пъти. И до днес Twitter не показва проверка на фактите към тази публикация. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
Hahoto2
преди 3 години
Когато говорим за фейк новините например DW България изстрелват месечно 10-ки статии за злата Русия, докато в DW Русия почти няма такива статии. Т.е. говорим за целенасочено и тенденциозно внушение към българския читател, което явно съвсем не е случайно и преследва конкретни пропагандни цели. Глобалното "затопляне" за медиите заля с толкова много фейк и пропагандните материали, че островите на обективност, където може да се прочете що годе обективна информация почти не останаха. Трудно е да намериш медия, показваща и двете страни на конфликт или обясняваща проблемът от всички страни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
michaelis23
преди 3 години
то тва и беше целта ве другарки и другари, да се покаже че тва е фабрикация на глобалягите .... По-принцип патентите са за лек на ората, а тези дет го съчинили тоз вирус го патентовали, кой патентова болести ве ало и после ви измислят "лек" за тва че било "мноо опасно" ?!?https://***.timanalytics.eu/TimTechPublic/main.jsp?analyzer=esociogram100&dataset=98857
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
Императорът
преди 3 години
"Една от особено разпространените дезинформации, за които тя съобщава, е туит, в който се твърди, че коронавирусът сега е много по-слаб, отколкото преди месеци."Тогава обяснете това: https://***.worldometers.info/coronavirus/country/france/Обърнете внимание какъв страховит ръст на заболелите спрямо март-април и колко по-ниска смъртност. Така е в повечето държави. Вирулентството (т.е. смъртността) на всеки вирус намалява, и то бърже - защото той няма сметка да убива гостоприемникът, това е азбучна истина, която знае всеки вирусолог.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още