IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кошмарът на Facebook с опазването на данните се повтаря

Федерален съд възобнови пореден спор по въпроса с неприкосновеността

10:41 | 10.04.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: David Paul Morris/Bloomberg</em></p>

Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

Федерален апелативен съд в САЩ възобнови националня съдебен спор, в рамките на който Facebook е обвиняван за нарушаване на правата за поверителност на потребителите, като проследява тяхната активност в интернет дори и след като излязат от уебсайта на социалната мрежа, предава Ройтерс.

Деветият американски апелативен съд в Сан Франциско обяви, че потребителите на Facebook мога да се насочат към няколко иска съгласно федералните и калифорнийските закони за опазване на личните данни и подслушването.

Говорителка на Facebook заяви, че компанията ще продължи да се защитава срещу предложеното колективно дело.

Потребители на Facebook обвиняват компанията, че тихомълком е съхранявала бисквитки в техните браузъри, които са проследявали кога посеващали външни уебсайтове, съдържащи бутони „Харесвам“, а след това е продавала на рекламодатели лични профили на база на историята на сърфиране.

Окръжният съдия Едуард Давила в Сан Хосе, Калифорния, отхвърли делото през 2017 г., включително и исковете по Федералния закон за подслушванията, и заяви, че потребителите не разполагат с юридически права да преследват искове за икономически щети.

Но в решението от четвъртък главният съдия Сидни Томас написа, че потребителите имат очакване за поверителност на данните и твърдят, че има „ясно пристъпване“ на правото на неприкосновеност на личния живот.

„Потребителските профили във Facebook могат предполагаемо да разкрият какво харесва или не харесва човек, неговите интереси и навици за значителен период от време, без да се дава особена възможност на потребителите да контролират или предотвратят неразрешеното проучване на личния им живот“, пише още съдия Сидни Томас.

Позовавайки се на политиката на Facebook за използване на данните, той обясни още, че ищците „правдоподобно твърдят, че Facebook създава очакване, че след излизане от социалната мрежа няма да бъдат събирани потребителски данни, но след това те все пак са събирани“.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:33 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

Финанси виж още