IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мъск иска да вложи по-малко пари в сделката за Twitter

Пазарът оценява положително усилията на милиардера да намери още начини за финансиране на сделката, което би я направило по-вероятна

08:11 | 03.05.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: EPA/SARAH YENESEL</em></p>

Снимка: EPA/SARAH YENESEL

Илон Мъск води разговори с големи инвестиционни компании и инвеститори  за поемане на по-голямо финансиране в рамките на придобиването на Twitter Inc на стойност 44 млрд. долара и обвързване на по-малка част от богатството му със сделката, съобщава Ройтерс, позовавайки се на запознати.

Мъск е най-богатият човек в света, като Forbes оценява нетното му състояние на около 245 млрд. долара. Въпреки това по-голямата част от богатството му е обвързана с акциите на Tesla Inc, ръководения от него производител на електрически автомобили. През миналата седмица Мъск разкри, че е продал акции на Tesla на стойност 8,5 млрд. долара след споразумението си да купи Twitter.

Новото финансиране, което би могло да бъде под формата на привилегирован или обикновен капитал, може да намали паричната вноска от 21 млрд. долара, която Мъск бе поел като ангажимент по сделката, както и маржин заема, който той е обезпечил срещу своите акции на Tesla, твърдят източниците.

Банките, които миналия месец се съгласиха да предоставят 13 млрд. долара под формата на заеми, базирани на бизнеса на Twitter, се отказаха да предложат повече дълг за придобиването на Мъск предвид ограничения паричен поток на базираната в Сан Франциско компания, съобщи Ройтерс миналия месец.

Мъск също така е заложил част от акциите си в Tesla на банки, за да уреди маржин заем в размер на 12,5 млрд. долара, който да помогне за финансирането на сделката. Той може да се опита да намали размера на маржин заема въз основа на новия инвеститорски интерес към финансирането на сделката, казва един от източниците.

Големи инвеститори, като например дружества за частен капитал, хедж фондове и лица с високо нетно състояние, водят разговори с Мъск за предоставяне на финансиране с привилегирован капитал за придобиването, твърдят източниците. Привилегированият капитал би изплащал фиксиран дивидент от Twitter, по същия начин, по който облигация или заем изплащат редовна лихва, но би поскъпнал в съответствие със стойността на собствения капитал на компанията.

Apollo Global Management Inc и Ares Management Corp са сред фирмите за частен капитал, които са водили разговори за предоставяне на финансирането, добавят източниците на Ройтерс.

Мъск все още решава дали ще накара партньорите си да се обединят с него при написването на чека за собствения капитал, необходим за сделката, казват източниците. В момента той не искал да поема повече дълг за сделката с Twitter, допълват източниците.

Освен това той също така е разговарял с някои от основните акционери на Twitter за възможността те да включат своя дял в сделката, вместо да го продадат, каза един от източниците. Бившият главен изпълнителен директор на Twitter и настоящ член на борда на директорите Джак Дорси проучва дали да се включи, добавя един от източниците.

Според източника големи институционални инвеститори, като Fidelity, също водят разговори за прехвърляне на дела си.

А Мъск написа в Twitter, че ще се опита да задържи възможно най-много инвеститори в Twitter, докато изважда компанията от борсата.

Източниците са пожелали анонимност, тъй като въпросът е поверителен. Мъск, Дорси, Fidelity, Apollo и Ares не са отговорили на исканията за коментар.

Акциите на Tesla приключиха търговията в понеделник в Ню Йорк с ръст от 3,7% на ниво 902,94 долара. Управляващият директор на Wedbush Securities Дан Айвс заяви, че новината е помогнала да се намалят опасенията на инвеститорите, че Мъск разчита твърде много на акциите си в Tesla за финансирането на сделката с Twitter.

Инвеститорите се притесняват дали Мъск ще завърши сделката с Twitter, като се има предвид, че в миналото той се е отказвал от някои идеи. През април той реши в последния момент да не заема място в борда на Twitter. През 2018 г. Мъск съобщи в Twitter, че има „осигурено финансиране" за сделка на стойност 72 млрд. долара, за да свали Tesla от борсата, но не пристъпи към предложение.

Акциите на Twitter приключиха търговията с ръст от 0,2% на ниво 49,14 долара в Ню Йорк в понеделник, по-близо до цената на придобиване от 54,20 долара за акция, тъй като инвеститорите изтълкуваха новината за новите обсъждания на финансирането като правеща малко по-вероятно осъществяването на сделката.

Мъск ще трябва да плати 1 млрд. долара обезщетение на Twitter, ако се откаже, а компанията за социални медии може и да го съди, за да завърши сделката.

Мъск, който нарича себе си абсолютен привърженик на свободата на словото, е критикувал в миналото политиките на Twitter за модериране. Той иска алгоритъмът на Twitter за приоритизиране на туитовете да бъде публичен и възразява срещу предоставянето на твърде голяма власт в услугата на корпорации, които рекламират в нея. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

Финанси виж още