IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Twitter съди прокурора на Тексас заради проверка след блокирането на Тръмп

Главния прокурор на Тексас Кен Пакстън изисква предоставянето на „тонове поверителна документация“ за процеса по модерация

09:17 | 09.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	На 9 януари Тръмп вече бе блокиран от Twitter. <em>Снимка: Graeme Sloan/Bloomberg</em></p>

На 9 януари Тръмп вече бе блокиран от Twitter. Снимка: Graeme Sloan/Bloomberg

Американската микроблогинг услуга Twitter Inc. заведе дело срещу главния прокурор на Тексас Кен Пакстън, за да прекрати разследването на своите практики за модерация, започнало след като социално-медийният гигант забрани акаунта на бившия президент Доналд Тръмп, предава Bloomberg.

Twitter описва разследването на назначения от републиканците прокурор като нищо повече от опит за „сплашване, тормоз и насочване“ на компанията в отговор на упражняването на правото на Първата поправка на конституцията, касаеща свободата на словото.

Пакстън обяви разследването си срещу Twitter на 13 януари, пет дни след като компанията реши да забрани акаунта на Тръмп, след като той пропагандира твърдения за фалшифицирани избори.

Twitter заяви, че е решила да премахне акаунта на Тръмп, след като негови поддръжници нападнаха Капитолия на 6 януари, тъй като неговите туитове нарушиха политиката на компанията срещу насърчаване на насилието.

Компанията поиска съдът да спре искането на Пакстън за предоставяне на томове „силно поверителни документи, касаещи процесите на модериране на вътрешното съдържание на Twitter“.

„Twitter се стреми в продължение на седмици да постигне споразумение с главния прокурор, което би поставило разумни граници на обхвата на това искане, но без резултат“, каза компанията. „Вместо това Пакстън даде ясно да се разбере, че ще използва пълната тежест на своята длъжност, включително разширените си правомощия за разследване, за да отмъсти на Twitter за това, че компанията взе редакционни решения, с които той не е съгласен“.

Офисът на Пакстън не коментира пред Bloomberg темата.

Прокурорът започна разследвания и срещу YouTube и Facebook Inc., които също спряха акаунтите на Тръмп, и Apple Inc. и Google, които обвини в антиконсервативна пристрастност. 

В делото си Twitter не предостави нови подробности за решението си да забрани акаунта на Тръмп. По-скоро запазва правото си, съгласно Първата поправка, „да взема решения относно това какво съдържание да разпространява чрез своята платформа.

„Това право включва конкретно преценката за премахване или ограничаване по друг начин на достъп до туитове, профили или друго съдържание, публикувано в Twitter“, се казва в документа. От Twitter посочиха през януари, че политиката на компанията дава възможност на световни лидери да се изказват публично, но че техните акаунти „не са изцяло над нашите правила“, и че те не могат да използват мрежата за подстрекателство към насилие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:50 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

Финанси виж още