IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България ще развива приоритетно чрез изкуствен интелект образование и здравеопазване

Правителството прие стратегия за използването на тази технология до 2030 г.

12:24 | 16.12.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Системи, приложения и услуги, базирани на технологиите на изкуствения интелект, ще подпомагат развитието на образованието, публичните услуги, селското стопанство, здравеопазването и околната среда. Тези сектори са очертани като приоритетни в приетата днес от правителството Концепция за развитието на изкуствения интелект в България до 2030 г., съобщиха от правителствената информационна служба.

Правителството е изготвило цялостна визия за развитието и използването на изкуствен интелект в страната, става ясно от Концепцията. Тя се основава на стратегически и програмни документи от Европейската комисия, свързани с изкуствения интелект, смятан за един от двигателите на дигиталната трансформация на Стария континент.

„Изкуственият интелект отдавна не е абстрактно понятие. Става повсеместен , много бизнеси са фокусирани в създаването на иновации, базирани на него. Някои от секторите в резултат на  развитието на изкуствения интелект ще бъдат обект на пълна трансформация, някои ще бъдат променени завинаги“, коментира на днешното правителствено заседание министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков. 

Концепцията има за цел да обедини усилията в разработката и внедряването на системи с изкуствен интелект, като се създаде научен, експертен, бизнес и управленски капацитет.

За изпълнението на всичко това е предвидено осигуряването на модерна научна и комуникационна инфраструктура, която да помогне за развитието на дигирални технологии от ново поколение, допълва от МС.

Предвижда се подкрепа за научни изследвания и внедряване на иновации в ключови сектори. Същевременно ще се работи за въвеждането на етични правила и обща регулаторна рамка в областта.

През последното десетилетие редица държави в света припознаха изкуствения интелект като технология, която е от ключово значение за стратегическото развитие на технологиите и свързаните с тях индустрии. Съединените щати и Китай са сред страните, които инвестират най-активно в развитието на решения с изкуствен интелект.

Още през 2016 г. Китай обяви, че превръща тази технология в свой приоритет в рамките на своя петгодишен план за развитие. Оттогава до началото на октомври 2020 г. частните китайски компании успяха да наберат 30 млрд. долара, сочи доклад на 36Kr Holdings. Общо 36 млрд. долара са инвестирани в изкуствен интелект в Китай от 1998 г., като 86% от тази сума е вложена от 2016 г. насам, писа Financial Times.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Софтуер виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 2
mvr0306
преди 3 години
Ние вече и едно елементарно водоснабдяване не може да си осигурим, голямата част от градовете са с абсолютно разбита инфраструктура - тротоари, зелени площи, квартални улици....поредната концепция
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
дядя Вова
преди 3 години
еМиии, като няма естествен - изкуствен..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
Biso
преди 3 години
Ние понеже след 30 години здравни реформи, здравеопазването ни е мед и масло, та сега искуствения интелект ще ни реши въпроса окончателно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още