IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайските акаунти в WeChat са цензурирани и в чужбина

Съобщенията, които се изпращат от други страни към потребители в Китай, пък не достигат изобщо до получателите, сочи проучване

17:24 | 01.12.16 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Потребителите на платформата за изпращане на моментни съобщения WeChat могат да се окажат цензурирани, ако напуснат Китай или преминат към чуждестранен телефонен номер, твърди група експерти, цитирана от Bloomberg.

Акаунтите в WeChat, регистрирани в континенталната част на Китай, имат филтри за ключови думи, които биват блокирани навсякъде по света, стига потребителят да използва същото потребителско име, сочи проучване на Citizen Lab към Университета на Торонто. Акаунтите, създадени в чужбина, не се сблъскват с подобни рестрикции.

“Идеята, че можете да избегнете системата за цензуриране, наложена ви по време на регистрацията, е проблем”, коментира Джейсън Кю Нг, един от експертите от Citizen Lab.

Тази система обяснява как Tencent Holdings успява да предостави в чужбина услугата, като се съобразява с изискванията на различните правителства за контрол върху информацията. Със своите 846 млн. активни потребители на WeChat, компанията не допуска публикации, които са смятани за чувствителни, и блокира потребителски съобщения, посочват още от Citizen Lab.

Tencent твърди, че се съобразява с местните закони и регулации в страните, в които оперира.

"WeChat е и винаги се е придържала към основната мисия на Tencent да създава стойност", коментираха от компанията в изявление, направено днес.

Екипът е направил тестове с 26 821 ключови думи, които са били блокирани в други уебсайтове, включително Weibo и YY. Те установили, че 174 думи и изрази като "Освободете Тибет" и "Кризата с ИДИЛ" са цензурирани. Ако тези думи бъдат засечени от сървърите на WeChat в Китай, съобщението няма да бъде изпратено.

Повече думи се следят в групови чатове, тъй като имат шанса да стигнат до повече потребители, показва проучването. Част от думите, които са били блокирани в началото, по-късно са станали достъпни, а нови се добавят постоянно.

“През последните години WeChat се сблъсква с все по-голям регулаторен натиск”, сочи докладът. “Тази среда на стриктна регулация е довела до подозрения, че разговорите в WeChat може да се следят”.

Tencent също така е спряла да уведомява потребителите дали техните съобщения са блокирани, което прави операциите ѝ по-малко прозрачни, твърди Лотус Руан, експерт от Citizen Lab. Текстовете, изпратени от чужбина към потребители в Китай, просто не достигат до получателя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:39 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Софтуер виж още

Коментари

Финанси виж още