IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво могат да научат мениджърите от Грета Тунберг?

В съзнанието на много надзорни съвети екологичният въпрос все още не се възприема правилно

16:32 | 20.12.19 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Около 240 милиона за година и половина – толкова резултати показва Google при търсене на „Greta“. За година и половина Грета Тунберг напредна много повече от повечето филмови звезди, футболисти или политици, да не говорим за корпоративните лидери, които рядко надхвърлят милион резултати в търсачката.

Как тази 16-годишна ученичка успява да генерира толкова голям резонанс? На феномена „Грета“ се гледа доста противоречиво в надзорните съвети на глобалните компании: Спектърът от мнения варира от „Адски дразни!” до „За какво става дума?” и „Респект!”.

При всички тези спорове обаче едно е сигурно: Дори опитните надзорни съвети могат да се поучат от тази млада жена, ако анализират трезво на какво се основава нейният имидж, пише в коментар за Handelsblatt Барбара Кукс, член на съвета за декарбонизация на ЕК. 

Днес използваме толкова природни ресурси, сякаш разполагаме с 1,7 Земи. От 1 август живеем за сметка на бъдещите поколения. Ако населението нарасне според прогнозите, през 2030 г. дори ще използваме ресурсите на два глобуса.

Последиците от прекомерната консумация са очевидни - като наводнения, бури, топлинни вълни и горски пожари. В доклада за глобалния риск на Световния икономически форум първите три места се заемат от екстремните метеорологични събития, провалът в опита за опазването на климата и природните бедствия.

В съзнанието на много надзорни съвети обаче екологичният въпрос все още не се възприема правилно. Според проучване на Световния икономически съвет за устойчиво развитие устойчивостта е на дневен ред в мениджмънта на 65 процента от компаниите. Но само 22 процента от мениджърите смятат, че техният борд на директорите изцяло се занимава с проблема.

Според проучване на Mazars само 53 на сто от членовете на корпоративните бордове в Европа виждат в устойчивостта възможност за бизнес, а още по-малко бордове са наясно какво всъщност могат да направят. Устойчивото управление е ключов фактор за успеха, защото всички заинтересовани страни го искат: инвеститори, служители, външни заинтересовани страни и клиенти.

Натискът на инвеститорите

Устойчивото инвестиране се разбира от само себе си за институционалните инвеститори, като активи за около 30 трилиона долара имат този акцент. Тази тенденция ще се засили: Според голямата швейцарска банка UBS 65 процента от богатите частни лица са убедени, че е важно да се създаде по-добър свят, но само 39 процента инвестират парите си по съответния начин. Ако инвеститорите счетат за задължение спазването на критериите за ESG (Environmental, Social, Governance), това ще се отнася и за компаниите и техните бордове.

Тенденцията към устойчивост също е неудържима сред служителите и особено сред отдадените млади таланти, към които се стремят всички компании. 60 процента от т. нар. милениъли търсят работа, която да надхвърля обикновената печалба, за да служи на околната среда и обществото. Търсят компании с убедително бизнес усещане, а не само приятна позиция или атрактивно възнаграждение.

В дигиталната ера влиянието и разнообразието на външните заинтересовани страни също нараства. Успешните бизнес лидери не само спазват регулаторните политики и регулаторния надзор, но вземат предвид всички заинтересовани страни.

Диалогът с неправителствените организации е част от мениджърския занаят, но сега се появяват движения без фиксирани структури, като „Fridays for Future“ на Грета. Умните бордове получават доклади от мениджърите си за диалога с умовете зад тази зелена вълна и също така искат да привличат лидерите на общественото мнение като доставчици на идеи за самите компании.

Последна актуализация: 01:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 0
Императорът
преди 4 години
Апропо - планетата - поне за целите на биологичният живот - няма нужда нито от петролът, нито от газът, нито от металите с най-разнообразно предназначение, скрити в недрата и. Нужда имаме само ние - хората. Затова ще изровим всичко, което ни трябва, освен ако не искаме да живеем природосъобразно в пещерите и по дърветата. Въпросът е да го изровим и използваме така, че да ограничим нанесените щети до минимум.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 0
Императорът
преди 4 години
И грета нямаше да могат да я търсят в Гуглето - ако ония - с лошия петрол и гадните въглища - не създаваха нужните устройства и нужната енергия - за да има електронни джаджи и ток с които те да работят. Нито пък зелените иди0ти щяха да съществуват, ако богатите държави нямаше откъде да крадат пари, за да ги спонсорират...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 0
Императорът
преди 4 години
Още от самото начало на статията ме развеселихте, та я дочетох с усмивка и почти загубих желанието си за критика. Ползвали сме ресурсите на 1.7 земи. Остава да разкриете тайната и да посочите къде се намира тая резервна планета от която всяка година крадем ресурси от август нататък. След една вчера публикувана статия започнах да си мисля, че ви идва акъла, ама явно съм се заблудил. Пинокиов е прав - а индиректно и Бидонът със зелье - зелената истерия служи само за генериране на печалби, базирани на ограбването на ония - лошите и неекологичните, благодарение на които голяма част от хората живеят в един по-богат, по-добър и по-успешен свят, без да познават глад и недоимък. Затова и грета врещи тук - защото там където се горят здраво въглища и ***, където е голямото замърсяване, където ресурсите се пилеят неефективно - ако се разкрещи: най-малкото ще я набият. Та не разбрах мениджърите какво могат да научат от това? - Че може да си пълен невежа и дори луд, важното е да крещиш като обезумял, за да те чуят - ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 4 години
:):) кво е общото между Грета и топ мениджъра ?И двамата нищо не работят, но целия свят ги знае и освен да говорят, от нищо друго не разбират !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 4
pinoccio
преди 4 години
Зелената енергия и устойчивото развитие могат да бъдат движени само от кауза. Това, че печалбата се е огледала в тях и е впрегнала всичкия си пропаганден ресурс, може да означава само едно - лъжа, лъжа, и пак лъжа. Това "Крадецът вика - дръжте крадеца". Печалбата, която ни докара тези проблеми - на неустойчивото развитие и на световното замърсяване, сега ще ни отървава от тях. Сякаш тия мошеници са от школата на Хегел, каква диалектика само,: "теза - антитеза - синтез". Или казано иначе: "създаване на проблем - даване на решение на проблема - печалба". Вуте мъдро пустосва в кръчмата и нарича школата на Хегел - мошеници!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 10
Бидонойл
преди 4 години
Като стана въпрос за дребни душици, ти нямаше ли вече да ми слагаш минуси без да ми четеш мненията? Този вариант напълно ме устройва, придържай се към него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 3
ing5rov
преди 4 години
завистта на дребната душица
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 15
Бидонойл
преди 4 години
Това "болно дете" още преди да е навършило 20 години ще е спечелило толкова милиони, колкото двамата копейкаджии и на сън не сте виждали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 3
ing5rov
преди 4 години
какво да научат ?! ...че това болно дете е най цинично използвано от сорросоидната *** ... нищо друго !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 6
дядя Вова
преди 4 години
Какво могат да научат мениджърите от Грета Тунберг? Пътят към психясването и оттам към психиатрията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още