IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Аварията във Фукушима като катализатор на втечнения газ

Излизането от строя на ядрената централа показа, че на спот доставките на суровината може да се разчита

22:46 | 11.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Авариралата централа във Фукушима. Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Авариралата централа във Фукушима. Снимка: Архив Ройтерс

Ядреният инцидент във Фукушима даде сериозен тласък на пазара на втечнен газ, пише в анализ S&P Platts. Когато централата излезе от контрол, липсващата енергия беше заместена от втечнен газ и се видя потенциалът на танкерите, превозващи суровината, за покриване на търсенето в кратък срок и тяхната гъвкавост.

Настроенията за закриване на ядрени централи дойдоха в точния момент, когато американските компании, добиващи шистов газ, се чудеха ще имат ли място на пазара.

Затова и анализаторите посочват, че развитието на пазара за втечнен газ и основно на краткосрочните договори за доставка, се дължи случилото се в Япония. В момента спот доставките на втечнен газ представляват около 30% от общите.

В дните след ядрената авария в Япония много компании изпитваха трудности да намерят източници на енергия. Тогава те направиха спешни поръчки на втечнен газ и изградиха доверени връзки с търговците. Много от играчите на пазара не си позволиха да вдигнат цените, за да не развалят новосъздадените връзки.

Кризата в Япония през 2011 година е всъщност вторият фактор за разгръщането на потенциала на пазара на втечнен газ.

За първи път неговите позитиви бяха отчетени няколко години по-рано по време на глобалната икономическа криза през 2009 година, когато се видя, че петролните индекси не оказват съществено влияние върху втечнения газ.

Днес, 10 години след инцидента във Фукушима, Азия е един от големите потребители на втечнен газ - спот пазарите в Япония, Южна Корея, Тайван и Китай, отговорят за около 60% от световното търсене на суровината. През последните години има развитие и на пазарите в Северозападна Европа и Средиземноморието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:14 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още