IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Big Oil се обръща към природата

Петролните компании търсят решение, което да намали въглеродния им отпечатък, пише Ройтерс

21:00 | 08.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Големите петролни компании в Европа започват да инвестират в природа в опит да намалят своя въглероден отпечатък, пише Ройтерс. BP например отпуска 5 млн. долара за компанията Finite Carbon, която свързва собственици на гори с компании, които желаят да намалят емисиите си чрез нови насаждения.

Ройтерс отбелязва, че годишните бюджети на Total и Shell по това перо например са в размер на по 100 млн. долара

.

Целите за измененията на климата, записани в Парижкото споразумение, карат много бизнеси да се замислят за компенсирането на емисиите въглеродния диоксид и това подхранва пазара, който обаче все още не е особено развит.

Инвестициите в улавяне на водород може да се окаже добър търговски ход, коментира Дънкан ван Берген, ръководител на звеното на Shell за намирането на природни решения, пред Ройтерс. Това действие предлага нови приходи за големите петролни компании в момента, когато цените на петрола намаляват, а инвестициите в нови проекти са свити, допълва агенцията.

Идеите на петролните компании за участие в подобни проекти обаче притеснява еколозите. Те приветстват интереса на петролните компании, които са сред най-големите източници на емисии, но посочват, че те ще печелят от решения за проблем, който основно те създават.

Според друга гледна точка обаче е допустимо печеленето на пари от спасяването на планетата, по същия начин, по който на петролните компании е позволено да печелят от добива на петрол.

През 2019 година компаниите в енергийния сектор в света са емитирали 33 млрд. тона въглероден диоксид. От тях 11 млрд. тона могат да бъдат компенсирани чрез различни проекти, свързани с природата.

Всъщност данните на Международната агенция по енергетика (МАЕ) показват, че отпечатъкът на европейския енергиен сектор не е чак толкова значим замърсител на фона на останалата част от света. От емитираните 33 млрд. тона СО2 само 2,1 млрд. тона идват от Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:34 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още