IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Брентът се насочва към първия седмичен спад от три седмици насам*

Цените са разколебани, тъй като световният двигател на цените Китай се бори с нови огнища на вируса

09:48 | 15.01.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Цените на петрола се понижават, след като ограничителните мерки в Китай заради огнища на коронавирус спряха ралито, задвижено по-рано от силните данни за вноса на най-големия вносител на петрол в света и плановете на САЩ за голям пакет стимули.

Сортът Брент поевтинява с 1,22% до 55,73 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол (WTI) понижава цената си с 0,88% до 53,10 долара за барел, след като поскъпна с повече от 1% през предходната сесия. *

Сортът Брент се насочва към първия седмичен спад от три седмици, докато американският лек суров петрол е напът към трети пореден седмичен ръст, съобщава Ройтерс.

Докато производителите са изправени пред безпрецедентни предизвикателства, балансирайки между търсенето и предлагането, ваксините и продължаващите блокади, финансовите договори са подкрепени от покачващите се акции и по-слабия долар. Поевтиняването на американската валута прави петрола по-достъпен, като едновременно с това се наблюдава и силно китайско търсене.

Представеният от новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън пакет за помощ срещу COVID-19 на стойност почти 2 трлн. долара може да увеличи търсенето на петрол от най-големия потребител на суров петрол в света. В същото време по-лошите от очакваното данни за работни места хвърлят сянка върху плановете му.

„С пакета на Байдън и слабите данни за заетостта в САЩ, пазарите в Азия не са склонни да дадат тласък на цените“, каза Джефри Халей, старши пазарен анализатор в OANDA. "Те ще оставят на Северна Америка да реши дали повторното тестване на скорошните върхове е оправдано в края на седмицата", каза той.

Вносът на суров петрол в Китай е нараснал със 7,3% през 2020 г., като броят на рафинериите се увеличава, а ниските цени предизвикват натрупване на запаси. Но Китай съобщи за рекорден брой на заразените на дневна база за повече от 10 месеца, което блокира движението на повече от 28 млн. души.

„Еуфорията на петролния пазар е недвусмислено силна, но пазарните показатели от Азия не намират единна посока, тъй като световният двигател на цените се бори с нови огнища на вируса“, казаха от RBC Capital Markets.

* Информацията е актуална към 09:05 часа българско време 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още