IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цената на медта достигна 10-годишен връх

Металите поскъпват благодарение на програмите за възстановяване от коронавирусния шок

16:09 | 26.04.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Цената на медта се повиши до най-високото ниво за почти десетилетие, тъй като глобалното възстановяване от пандемията доведе до подем на пазарите на метали, съобщи Bloomberg.

Алуминият поскъпва, а цената на желязната руда се увеличи до нов връх. Металите поскъпват благодарение на програмите за възстановяване от коронавирусния шок, които световните икономики обявиха.

Възстановяването на САЩ се ускорява и от инфраструктурния план на президента Джо Байдън на стойност 2,25 трилиона долара, който ще подпомогне сектори като електрическите автомобили, стимулирайки по-нататъшни ръстове при суровини, които са важни за прехода към зелена енергия. Това се случва на фона на продължаващия икономически бум в Китай, където усилието за намаляване на емисиите доведе до съкращения на доставките за някои метали точно когато търсенето нараства.

„Глобалното търсене се възстановява, водено от Китай, докато зеленият преход допълнително засилва настроенията“, коментира Жу Йи, анализатор от Bloomberg Intelligence. „Накратко, търсенето ще остане устойчиво, а предлагането няма да се разширява, като повишенията на цените ще продължат“.

Медта поскъпва с 1,74% до 9 715 долара за тон към 15:20 часа българско време, като по-рано достигна 9 750 долара в Лондон, което е най-високото ниво от 2011 г.

мед мед

Желязната руда в Сингапур поскъпна до най-високата стойност от 2013 г., а китайските фючърси върху стоманата достигнаха нови върхове.

Неразделната роля на медта във всичко - от електрическото окабеляване до двигателите, увеличава очакванията за по-нататъшни ръстове, докато страните излагат по-амбициозни климатични цели.

Goldman Sachs Group Inc. и търговецът Trafigura Group очакват металът да достигне рекорда за 2011 г. от 10 190 долара за тон и да надмине 15 хил. долара през следващото десетилетие, тъй като търсенето надхвърля предлагането.

„Медта едва ли би могла да се върне назад и да поевтинее на този фон“, каза Хари Дзян, ръководител на търговията и изследванията в Yonggang Resources Co. „Затягането на пазарите извън Китай може да доведе до свиване на предлагането, което ще компенсира настоящата слабост в китайското търсене“, каза той.

И все пак рисковете за цените нарастват в краткосрочен план. Увеличаването на случаите на коронавирус и новите щамове заплашват да провалят плановете в някои региони като Индия, докато инвеститорите са загрижени за евентуално оттегляне на китайските стимули.

„Не съм в лагера на прогнозиращите цена от 15 хил. долара за медта. Ще има някои автоматични стабилизатори, преди да се приближим към тези нива, и ще има известна корекция на търсенето “, каза Сяо Фу, ръководител на стратегията за стоки в BOCI Global Commodities. „И нека не забравяме, че пандемията не е приключила и случаите все още се увеличават в много части на света“, подчерта той.

Освен това има  вероятност за по-голяма намеса от страна на китайските власти, които казват, че ще стабилизират цените на суровините и вече са въвели поредица от производствени ограничения. Вътрешна Монголия заяви, че ще спре да одобрява нови алуминиеви проекти като част от климатичните усилия, а спекулациите относно ограниченията в Синдзян оказват допълнителна подкрепа на цените, които са на тригодишен връх.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:33 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още