IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цената на петрола продължава серията си от ръстове*

Суровината може да продължи да поскъпва поради проблемите с доставките и геополитическото напрежение

09:59 | 19.01.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Jason Alden/Bloomberg</em></p>

Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Петролът поскъпва за четвърти пореден ден, достигайки седемгодишен връх, а прекъсване на работата на газопровода между Ирак и Турция предизвика опасения относно вече свитите перспективи за предлагането, пише CNBC. Това се случва и на фона на геополитически проблеми в Русия и Обединените арабски емирства (ОАЕ).

Цената на европейския сорт Брент се покачва с 0,47%, или 0,41 долара, до 87,92 долара за барел.

Фючърсите върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпват с 0,77%, или 0,66 долара, до 86,09 долара за барел. По-рано цената на сорта достигна 87,08 долара за барел, което е най-високото ниво от 9 октомври 2014 г.

Турският държавен оператор на газопреносната мрежа Botas заяви във вторник, че е прекъснал газоподаването по линията Киркук-Сейхан поради взрив в системата. Към момента причината за експлозията все още е неизвестна.

Газопроводът изнася петрол от Ирак - втория по големина производител на суровината в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) – до турското пристанище Сейхан за износ.

Междувременно анализаторите предвиждат затегнато предлагане през 2022 г., отчасти предизвикано от по-силното от очакваното търсене, което не бе засегнато до такава степен от бързото разпространение на омикрон варианта на коронавируса. Някои експерти очакват и цената на барела да стигне 100 долара.

Геополитическите проблеми в Русия – втория по големина производител на петрол в света - и Обединените арабски емирства – третия по големина производител в рамките на ОПЕК – допринасят за опасенията сред инвеститорите относно предлагането на "черно злато".

Във вторник от ОАЕ поискаха среща на Съвета по сигурност на ООН, за да се обсъди нападението над Абу Даби от бунтовниците хути в Йемен, които заплашват с нови атаки. Междувременно руски войски са разположени на границата с Украйна.

Това напрежение увеличава вероятността за проблеми с доставките в момент, когато ОПЕК, Русия и нейните съюзници, познати като ОПЕК+, вече изпитват затруднения да достигнат целта за увеличаване на добива с още 400 хил. барела на ден всеки месец.

„ОПЕК+ не се справя с достигането на договореното количество и ако геополитическото напрежение продължи да се натрупва, Брентът може да достигне 100 долара за барела“, смята анализаторът в OANDA Едуард Моя.

Потреблението на самолетно гориво се покачва с увеличаването на межународните полети, докато пътуванията по пътищата са повече от миналата година, пише в своя бележка суровинният анализатор в Commonwealth Bank Вивек Дхар. "Проблемите с доставките на ОПЕК+ и нарастващото търсене на суров петрол вероятно ще поддържат цените високи в следващите месеци“, допълва Дхар.

*Към 9:34 ч. българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още