IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цената на петрола расте заради опасенията около Иран и стачката в Норвегия

Въпрос на време е запасите и производствения капацитет на страните от ОПЕК да бъдат изчерпани, твърдят анализатори

12:04 | 03.07.12 г.
Автор - снимка
Редактор
Цената на петрола расте заради опасенията около Иран и стачката в Норвегия

Цената на петрола тип „Брент“ кръжи около 98 долара за барел, докато тревогите, че предлагането може да бъде ограничено, ако Иран затвори ключовия път за доставки по вода през Ормузкия пролив, помогнаха да бъдат преодолени опасенията за търсенето, предизвикани от мрачните данни за производството в световен мащаб, съобщи Ройтерс.

Цената на сорта „Брент“ се повиши с 25 цента до 97,59 долара за барел, след като по-рано бе достигнала и 98,35 долара за барел.

Американският лек суров петрол се продава при 84,13 долара за барел, което е увеличение с 38 цента, макар в отделни моменти да достигаше и 84,63 долара за барел.

Новината, че ирански депутати от Комисията за национална сигурност и външна политика подготвят законопроект с призив за блокиране на преминаването на петролни танкери през Ормузкия пролив на фона на увеличаващите се санкции на западните държави за Ислямската република, тласна нагоре цената на суровината в момент, когато стачка в Норвегия вече доведе до понижаване на добива.

Над една трета от доставяния по море петрол от находищата в Саудитска Арабия, Иран, Кувейт, Ирак, Обединените арабски емирства и Катар преминава през пролива, като през 2011 г. обемът му е достигнал 17 млн. барела средно на денонощие.

„Иран си остава постоянен фактор и това дава възможност за драматично въздействие върху цената на петрола“, заяви Бен льо Брюн, пазарен анализатор в OptionsXpress в Сидни. „Трейдърите очакват и политически отговор от Китай и възможност за допълнителни стимули от американския Федерален резерв в подкрепа на икономиката“, добави той.

Слабите данни за производството в двете най-големи страни-потребители на петрол САЩ и Китай подхраниха очакванията за мерки от страна на техните правителства за разхлабване на монетарната политика, които да стимулират ръста при търсенето.

Последните данни сочат, че американското производство се е свило за пръв път от близо 3 години, а производствената активност в Китай е паднала до 7-месечно дъно.

Дълговата криза в еврозоната също продължава да създава неблагоприятни перспективи за суровините. Първоначалната еуфория около споразумението за използване на спасителните фондове в еврозоната за директно рекапитализиране на банковия сектор в региона и за понижаване на разходите по заеманите средства чезне след изявлението на Финландия, че решението може да бъде блокирано.

Анализатори в Goldman Sachs обаче очакват търсенето на петрол да нарасне доста над увеличаването на добивите въпреки забележимото забавяне на световния икономически растеж.

„Въпрос само на време е запасите и неизползвания производствен капацитет на ОПЕК да бъдат изчерпани, налагайки по-високи цени на петрола за ограничаване на търсенето и довеждайки го до наличното предлагане“, пишат те.

Добрата новина по отношение на търсенето на петрола са данните от китайския сектор на услугите, който се е увеличил с най-бързото си темпо от 3 месеца насам.

Инвеститорите ще изчакат с нетърпение данните за запасите от петрол в САЩ през миналата седмица, след като стачката на работниците на норвежките газови и петролни платформи в Северно море се отразиха на износа на суровините.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още