IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цената на петрола се стабилизира след сигнал за разхлабване на мерките в Китай*

Суровината поскъпна с над 50% тази година поради силната волатилност, предизвикана от войната в Украйна, и ограниченото предлагане

09:52 | 17.05.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Цената на петрола се стабилизира, след като записа най-високото си равнище от близо осем седмици, докато инвеститорите преценяват издръжливостта на ключови продуктови пазари и сигнала от Китай за възможно облекчаване на противоепидемичните мерки, пише Bloomberg.

Световният бенчмарк Брент поевтинява незначително с 0,01%, или 0,01 долара, до 114,23 долара за барел.

Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) намалява с 0,16%, или 0,19 долара, до 114,01 долара за барел, след като сортът поскъпна с над 14% в последните четири сесии.

петрол петрол

На фона на предстоящия летен сезон в САЩ, в който традиционно пътуванията се увеличават - а заедно с тях и търсенето на горива - цената на бензина на дребно в страната достигна рекордно равнище поради силното търсене и ограничения капацитет за рафиниране.

Шанхай - един от най-силно засегнатите от коронавируса градове в Китай - отчете нулев брой новозаразени в общността за трети пореден ден, достигайки ключова повратна точка, която според властите ще позволи да се облекчат противоепидемичните мерки.

"Черното злато" поскъпна с над 50% тази година поради силната волатилност, която войната в Европа предизвика, и която доведе до затегнато предлагане във време, когато търсенето извън Китай е силно.

В последните сесии американският сорт WTI поскъпва с по-бърз темп от Брента, записвайки ценови ръст миналата седмица. Това изтри обичайната разлика със световния бенчмарк, като сега двата сорта са почти равни.

Предложението на Европейския съюз (ЕС) за налагане на забрана върху руския внос на енергоизточници се забавя на фона на противопоставянето от страна на Унгария. За да бъде прието такова ембарго, е необходимо всички страни членки да постигнат консенсус. 

"Както се очакваше, министрите не успяха да постигнат споразумение в понеделник", заяви след срещата на външните министри от страните в ЕС ръководителят на външната политика на блока Жозеп Борел, като сега посланиците са натоварени да преговарят за споразумение.

„За съжаление, днес не беше възможно да постигнем споразумение", каза Борел пред репортери, като заяви, че Унгария е изложила аргументите си въз основа на икономически, а не на политически съображения.

"Нарастващото напрежение между ЕС и Русия и несигурността за доставките на петрол и газ в съюза продължават да привличат най-много внимание", каза Вандана Хари, основателка на Vanda Insights в Сингапур.

Щатските резерви в ключовия хъб за съхранение в Кушинг, Оклахома са намалели с около една четвърт тази година. Запасите от щатския бенчмарк вероятно са намалели с около 2,629 млн. барела в седмицата до 13 май, смятат трейдъри, цитирайки данните на Wood Mackenzie Ltd.

Пазарът на петрол продължава да е в бича структура, в която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка сега е в размер над 2 долара за барел спрямо сума от под 50 цента в края на април.

*Към 09:32 ч. българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още