Цената на петрола се движи в посока надолу по време на азиатската сесия, като котировките са под натиск от постоянното нарастване на производството в САЩ, пише Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през април поевтиняват с 0,20% до 61,24 долара за барел. Понижението при сорта Брент е с 0,12% до 64,87 долара за барел. И двата най-търгувани вида петрол изгубиха по около 1% от стойността си в понеделник.
„Цените на петрола се понижават заради опасения, че увеличаващото се производство в САЩ може да доведе до още по-големи обеми на запасите“, коментират от ANZ bank.
Производството на суров петрол в САЩ нарасна до над 10 млн. барела на ден в края на 2017 г. според Международната агенция по енергетика. Производството от големите шистови формации се очаква да се увеличи със 131 хил. барела на ден през април спрямо март до рекордните 6,95 млн. барела на ден, съобщи Администрацията за енергийна информация.
„Цените на петрола са под натиск от публикуван доклад, според който производството на суров петрол от седем големи шистови формации се очаква да нараства“, каза Стивън Иннес, директор "Търговия" за Азиатско-тихоокеанския регион в OANDA.
Последните актуални данни за производството на петрол в САЩ ще бъдат публикувани в сряда.
На стоковите пазари златото губи 0,08% от стойността си до 1319,80 долара за тройунция заради лекото засилване на долара във вторник. Среброто и медта поевтиняват съответно с 0,19% и 0,42%. Какаото обаче поскъпва с 3,29% до 2546 долара за метричен тон.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,10% до 90,01 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,42% до 106,87 йени. Австралийският долар се търгува с 0,03% по-високо спрямо щатския до 0,7875 долара.
Във фокуса на инвеститорите днес са данните за индекса на потребителските цени в САЩ. Консенсусната прогноза на икономистите, интервюирани от Ройтерс, е за инфлация от 1,8% през февруари, като по този начин тя ще запази нивото си от януари. Данни над прогнозата обаче могат да повишат очакванията за вдигане на лихвените проценти четири пъти през тази година.
*Информацията е актуална към 9:17 часа.


Зеленски иска актуализиран план за мир с Русия до 10 декември
Младеж пусна кадри как се вози на покрива на автобус в София
Радев проговори дали и кога може да създаде партия
Полицията във Варна с важна информация за утрешния протест
Касите на БНБ ще работят извънредно две съботи заради еврото
Катар създава национална AI компания по примера на ОАЕ и Саудитска Арабия
Защо Русия е във възторг от стратегията за национална сигурност на САЩ
Джейми Даймън каза, че Европа има реален проблем
Банковото кредитиране у нас ще продължи да нараства, лихвите ще останат ниски
Избрано от Bloomberg Tech Лондон 2025
10 от най-великите творения на Zagato
Камионите Freightliner Cascadia ще виждат като хората
Вижте 128-годишната история на Rolls-Royce в 4-минутен клип
Без изненади - японски марки правят най-здравите нови автомобили
Създателят на Porsche Taycan поема Mercedes-AMG
Байерн обърна Спортинг до 3:1 в Мюнхен
Отмениха пресконференцията на Мачадо в Норвегия
Зам.-председателят от ДПС-НН: Няма етническо разделение
Протест и контрапротест в Кюстендил тази вечер
Политолози: Контрапротестите показват, че ДПС-НН е партия, която управлява