IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на петрола достигнаха двугодишен връх от над 70 долара за барел

Търсенето на петрол и други стоки отразява огромните колебания в световната икономическа активност по време на пандемията

08:37 | 02.06.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Изпомпване на нефт в петролно поле при залез слънце в Русия. <em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Изпомпване на нефт в петролно поле при залез слънце в Русия. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Цените на петрола достигнаха многогодишни върхове от над 70 долара за барел, след като ОПЕК и нейните съюзници прогнозираха по-високо търсене и засилено производство - отразявайки глобалното икономическо пробуждане, което повиши цените на широк спектър от стоки.

Ходът на групата производители на петрол, ръководени от Саудитска Арабия и Русия, се състоеше през последните месеци от непрекъснати решения за сериозни съкращения на добивите, които те направиха в началото на пандемията. Последните етапи на цените на петрола се случват на фона на подобни увеличения, засягащи редица  стоки - от калай и мед до дървен материал. Всички те поскъпват твърде бързо на фона на задържаното търсене, което кара производителите да се опитват да не изостават за засиленото сега търсене, пише The Wall Street Journal.

„Това е добра, старомодна търговия с рефлация“, казwа Том Прайс, ръководител на стоковите стратегии в инвестиционната банка Liberum, описвайки очакванията за избухването на икономическа активност, което насърчава цените на активите. Прайс казва, че толкова широка група стоки не е поскъпвала едновременно толкова дълго от икономическото възстановяване, последвало финансовата криза 2008-09.

Цената на петрола от сорт Брент, международният енергиен бенчмарк, се повиши с 1,3% до 70,25 долара за барел, достигайки най-високото си ниво на затваряне от май 2019 г. Фючърсите върху West Texas Intermediate, ключовият американски параметър, поскъпнаха с 2,1% до 67,72 долара за барел, за да затворят на най-високото си ниво от юни 2018 г.

Членовете на Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, група, известна като ОПЕК+, потвърдиха във вторник планираното преди това увеличение на производството с около 450 000 барела на ден, започвайки от следващия месец. Междувременно Саудитска Арабия се съгласи да продължи да облекчава отделни, едностранни съкращения от един милион барела на ден, които въведе по-рано тази година.

През април групата се съгласи да увеличи производството с повече от два милиона барела на ден до края на юли, довеждайки кумулативните увеличения през последната година до около четири милиона барела на ден. Това е голям дял спрямо тези 9,7 милиона барела на ден, които групата се съгласи да премахне от добива в началото на 2020 г., когато коронавирусът за първи път започна да затваря икономиките, намалявайки глобалното търсене на суров петрол и потапяйки цените.

Сега, тъй като броят на заразените спада в голяма част от Азия и Китай - най-големият потребител на петрол в света - и ваксионационните програми в САЩ и Европа се разрастват, ОПЕК и група производители извън ОПЕК, ръководени от Русия, залагат, че пазарите са готови отново за повече петрол. Технически комитет на групата на ОПЕК+ прогнозира в понеделник, че търсенето на петрол ще скочи с шест милиона барела на ден през втората половина. В резултат на това световните запаси от петрол ще паднат под петгодишната си средна стойност за периода 2015-2019 г. до края на юли, което сигнализира за прекратяване на пандемичното пренасищане, прогнозират те.

Търсенето на петрол и други стоки отразява огромните колебания в световната икономическа активност по време на пандемията. След като тези цени рязко спаднаха, тъй като през второто тримесечие на миналата година големи части от световната икономика бяха блокирани, търсенето на петрол се възстанови, тъй като много богати икономики размразиха дейностите си през последните месеци.

Силното търсене на набор от стоки, които помогнаха на домакинствата и бизнеса да се адаптират към ограниченията на живота с вируса Covid-19, изтласка глобалното промишлено производство над своя предпандемичен връх до края на миналата година. В резултат растежът остави световните фабрики гладни за енергия и суровини. По-слабият долар също прави стоките с доларова цена по-привлекателни.

Търсенето ще се повиши още тази година, тъй като се очаква световната икономика да отчете едно от най-бързите си разраствания от много десетилетия насам. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие заяви в понеделник, че очаква глобалното икономическо производство да се увеличи с 5,8%, което ще бъде най-силното разрастване от 1973 г. насам.

Нарастващото търсене на стоки, които да захранват тази експанзия, може да предизвика и прекъсване, ако предлагането не може да се справи с това търсене. По-високите цени на петрола допринесоха за повишаване на инфлацията по целия свят. Данните за еврозоната, публикувани във вторник, показват, че потребителските цени са били с 2% по-високи през май, отколкото година по-рано, което е най-бързото покачване от края на 2018 г. Но голяма част от това покачване се дължи на цените на енергията, които са били с 13,1% по-високи спрямо година по-рано.

В САЩ данните за инфлацията на Министерството на търговията показаха, че потребителските цени са нараснали с 0,6% през април спрямо месец по-рано и с 3,6% спрямо година по-рано. Базовата инфлация, която изключва енергията и храните, е нараснала с 0,7% през месеца и с 3,1% през годината.

Като голям вносител на суровини и първата голяма икономика, която се възстанови след Covid-19, Китай трябваше да поеме по-високите разходи за редица стоки - от суров петрол до медна и желязна руда от миналата година насам, а това създаде нови предизвикателства за китайската икономика.

Особено засегнати са по-малките производители, които през последните месеци страдат от по-тънките маржове на печалба поради високите цени на суровините. В отговор на нарастващия натиск върху разходите напоследък все повече китайски фабрики повишиха цените на продуктите. Някои пък временно спряха операциите и отказаха нови поръчки. Фабричните цени на страната се ускориха през април с 6,8% в сравнение с предходната година, най-много от три и половина години, водени от нарастващите цени на суровините.

Централните банкери заявиха, че очакват инфлационният натиск да се облекчи към края на годината, тъй като производителите на суровини и фабриките реагират на по-високите цени чрез повишаване на производството. Във вторник ОПЕК се присъедини към тази гледна точка.

„Имаме покачващи се цени на петрола и суровините и имаме някои странни ефекти поради промените в модела на потребление“, казва Лорънс Бун, главният икономист на ОИСР. „Но това трябва да изчезне, когато доставките реагират“.

И все пак, повишаването на цените вече затруднява живота на производителите. Разнообразни компании – от General Motors Co. До Vestas Wind Systems A / S, датски производител на вятърни турбини/, се оплакаха от нарастващата цена на стоманата.

„Това е голям проблем за производителите на автомобили“, казва Анди Палмър, който е в индустрията от 40 години, включително като бивш главен изпълнителен директор на британския автомобилен производител Aston Martin. „Виждал съм периоди от време, в които цените на суровините са били колебливи, но рядко се случва почти всички суровини да поскъпват толкова бързо“, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:27 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още