IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на петрола не намират единна посока на фона на опасения за потреблението*

Саудитска Арабия заяви, че все още петролните пазари са далеч от балансиране, тъй като запасите остават на високи нива

09:47 | 18.03.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цените на петрола не намират единна посока в понеделник на фона на опасенията, че забавянето на световната икономика може да влоши потреблението на горива, съобщава Ройтерс. В същото време цените остават до голяма степен подкрепени от ограниченията в доставките, наложени от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и американските санкции срещу Иран и Венецуела.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с 0,15% до 58,43 долара за барел за контракти с доставка през април. В същото време сорта Брент поскъпва с 0,12% до 67,24 долара за барел за доставка през май.

„Най-големият риск за цените на петрола е слабостта на търсенето и по-бавния икономически растеж. При основния сценарий световното търсене на петрол ще се увеличи с 1,3 млн. барела на ден през 2019 г., като евентуално допълнително забавяне на световната икономика ще снижи растежа на търсенето на петрол до под 1 млн. барела на ден“, смятат от Bernstein Energy.

Индустриалното производство в САЩ отчете спад за втори месец подред през февруари, което е сигнал, че най-голямата икономика в света ще се забави през първото тримесечие.

В Азия износът на Япония се понижи за трети пореден месец през февруари, което също показва разрастващия се ефект от забавянето на глобалното търсене.

Въпреки това цените на петрола са се повишили с около една четвърт от началото на годината на фона на санкциите на САЩ срещу Иран и Венецуела и намаляването на производството на ОПЕК заедно с някои страни извън картела, включително Русия, с 1,2 млн. барела на ден.

Саудитска Арабия обаче заяви в неделя, че все още петролните пазари са далеч от балансиране, тъй като запасите остават на високи нива.

Русия също заяви, че съкращенията в производството ще останат в сила поне до юни.

От Bernstein Energy прогнозират, че запасите ще намалеят с 37 млн. барела през първото тримесечие за 36-те държави от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, която включва повечето индустриализирани държави.

Междувременно Международната агенция по енергетика заяви в петък, че очаква пазарът да излезе на скромен дефицит през второто тримесечие на годината.

Ключов фактор за баланса на търсенето и предлагането ще бъдат САЩ, където производството на суров петрол е нараснало с около 2 млн. барела на ден през последната година благодарение най-вече на бума в шистовото производство.

Броят на работещите сондажни платформи през миналата седмица е намалял до 833 – най-ниското им ниво от април 2018 г.

Въпреки това производството на суров петрол продължава да нараства в началото на 2019 г., достигайки рекордните 12,1 млн. барела на ден през февруари по данни на Администрацията за енергийна информация.

В момента производството се е понижило до 12 млн. барела на ден, но това все още не променя факта, че САЩ са най-големият производител на суров петрол в света.

На стоковите пазари в понеделник цената на златото се задържа стабилна на ниво от 1303,10 долара за тройунция. Среброто поевтинява с минималните 0,03%, докато медта и платината поскъпват съответно с 0,77% и 0,08%.

Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,08% до 96,47 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,05% до 111,54 йени. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,45% до 0,7117 долара.

* Информацията е актуална към 8:52 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:08 | 26.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още