IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на петрола тръгнаха нагоре въпреки рекордно руско производство*

Според анализатор пазарът все още притежава големи дълги позиции, които ще трябва да бъдат продадени в някакъв момент

10:27 | 03.04.18 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цените на петрола тръгнаха нагоре по време на азиатската сесия във вторник в условията на нарастваща руска продукция, очаквания за намаляване на цените на петрола в Саудитска Арабия и потенциално забавяне на производството в САЩ, обобщава Ройтерс.

Фючърсите върху американския лек суров петрол с доставка през май поскъпнаха с 0,17% до 63,12 долара за барел. Повишението при сорта Брент е с 0,27% до 67,82 долара за барел.

Грег Маккена, главен пазарен стратег в AxiTrader, заяви, че трейдърите са предпазливи поради факта, че пазарът все още притежава големи дълги позиции, които ще трябва да бъдат продадени в някакъв момент.

„Това прави цените уязвими на лоши новини“, обясни още той, посочвайки увеличаващото се руско производство и вероятния спад в цените на петрола в Саудитска Арабия.

Хедж фондовете и отделни спекуланти са повишили нетните си дълги позиции към фючърси и опции върху американския петрол през седмицата до 27 март, съобщи в петък Комисията за търговия с фючърси на САЩ. Това е второто поредно увеличение, а размерът на договорите е близък до постигнатия през януари рекорд.

Сортът Брент пък достигна връх от 71,28 долара за барел през януари, като оттогава се бори отново да премине над това ниво, въпреки че през миналата седмица успя да прескочи границата от 71 долара, но без да я задържи.

Налице е и натиск от страна на физическия пазар, тъй като най-големият износител Саудитска Арабия се очаква да намали цените на всички суровини, които продава на азиатския пазар. И това се случва на фона на нарастващи доставки от Русия. Най-големият производител в света е добил 10,97 млн. барела петрол на ден през март спрямо 10,95 млн. барела на ден през февруари и по този начин производството се изкачи до 11-месечен връх.

В същото време един от ключовите фактори за цените на петрола в момента са запасите и производството на суров петрол в САЩ, което от средата на 2016 г. се е увеличило с почти една четвърт до 10,43 млн. барела на ден.

На стоковите пазари цените на златото тръгнаха надолу, след като при предишната сесия се повишиха с около 1%. Фючърсите върху ценния метал с доставка през юни поевтиняха с 0,16% до 1344,80 долара за тройунция. Какаото обаче се отличи с ръст в цените си от над 3% до 2635 долара за метричен тон.

„Очакванията са в краткосрочен план златото да бъде подкрепено от нестабилността на капиталовите пазари“, смята Марк То, директор Анализи в Wing Fung Financial Group.

Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижи с 0,14% до 89,88 пункта. Доларът обаче успя да поскъпне спрямо йената с 0,09% до 105,99 йени. Австралийският долар се търгува с 0,53% по-високо спрямо американския до 0,7703 долара.

*Информацията е актуална към 9:48 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:28 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 6 години
Преди седмици, започна патентната процедура относно метода за мултиплексирано сондиране на бате ви. Така, цените на черното злато са напът да се стабилизират за десетилетия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още