IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инвестициите в изкопаеми горива ще продължават още известно време

Италианският премиер Марио Драги предлага мащабни инвестиции в газови проекти в развиващите се държави, а ЕС може би ще пожертва някои зелени амбиции

11:05 | 27.06.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Лидерите на страните от Г-7 дискутират днес (27 юни) инвестициите в изкопаеми горива на фона на войната в Украйна и ограничените енергийни доставки от Русия, пише Ройтерс. Очакванията са, че въпреки заплахите за климата и предупрежденията на учените, работата по газовите проекти ще продължи още известно време.

"Ясно е, че при сегашната ситуация ще са ни необходими краткосрочни големи инвестиции в газова инфраструктура в развиващите се държави и на други места", коментира премиерът на Италия Марио Драги преди заседанието в замъка Елмау. На следващ етап тази инфраструктура ще може да бъде преустроена и през нея да бъде пренасян водород, смята още Драги.

Заради ограничените доставки от "Газпром" Италия започна да търси алтернативи и ги намери в Африка. Страната договори увеличаване на доставките от Алжир, както и от Ангола. Така Рим намали зависимостта си от руския природен газ - от 40% до 25%. 

Напълно е възможно в декларацията след срещата на лидерите на седемте най-развити държави в световен мащаб да присъства и текст за изкопаемите горива, потвърждава и източник на Ройтерс от срещата на организацията. Лидерите Г-7 започнаха своите разговори още вчера в Бавария и едно от ключовите им решения дотук е ограничаването на вноса на злато от Русия като част от санкциите срещу Москва заради военната интервенция в Украйна.

Ситуацията след забраната за внос на енергийни ресурси от Русия ще е ключова тема за тази седмица в целия ЕС. Министрите на енергетиката  на общността днес трябва да обсъдят зелените планове на общността. Според източници на Ройтерс някои от най-амбициозните цели ще бъдат пожертвани заради икономическите проблеми, които донесе войната в Украйна.

Преди месец Брюксел предложи ускоряване на зеления преход, което да намали зависимостта на общността от вноса на изкопаеми горива, включително и природен газ от Русия. Но опасенията сред членовете на ЕС са, че това на този етап ще бъде твърде болезнено за хората.

Предложението на Европейската комисия (ЕК) е намаляване на потреблението на енергия с 13% до 2030 година и 45% дял на зелената енергия в енергийния микс на общността. Но очакванията са, че енергийните министри днес ще подкрепят по-старата идея, а именно - 40% дял на зелената енергия в микса и намаляване на потреблението в размер на 9 на сто.

Към 2020 година по официални данни на Евростат зелената енергия съставлява 22% от микса, но през последните години инвестициите във възобновяемите ресурси се повишиха на фона на по-ниските цени за оборудването на зелените централи, а и потреблението на въглища намаляваше в годините на пандемията, така че този процент е по-висок.

Енергийните министри вероятно ще подкрепят новата цел за намаляване на емисиите - с поне 55% спрямо нивото от 1990 година до 2030 година. Но някои от предложенията вероятно няма да бъдат задължителни - като например за ВЕИ в транспортните горива, а целта за използването на водород в индустрията ще бъде смекчена.

Освен на енергиен съвет, темата за климатичните цели на ЕС ще бъде дискутирана и от министрите на околната среда на заседанието им във вторник (28 юни). Опасенията са, че ЕС ще забави изпълнението на своите климатични амбиции, но според наблюдатели общността ще постави основите на своя зелен преход, което също е една добра крачка напред.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още