IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иран се съмнява в оцеляването на ОПЕК

Ако страната напусне организацията, това може да е фатално за картела

19:54 | 03.05.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Иранският министър на петрола предупреди за разпад на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Биджан Намдар Зангане заяви в петък, в кулоарите на среща с генералния секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо, че неговата страна няма да приеме други държави от ОПЕК да застрашават интересите на Иран. Без изрично споменаване на противника критиките на Зангане без съмнение са насочени към Саудитска Арабия.

Кралството увери по-рано американския президент Доналд Тръмп, че ще увеличи производството на петрол, за да компенсира липсата на иранския петрол на световния пазар. Американското правителство засили санкциите срещу Иран в четвъртък. Изключенията, които позволяват на Китай, Индия или Турция да внасят ирански нефт, не бяха подновени. 

Сега държавите и компаниите може да се страхуват, че ще бъдат подложени на американски санкции, ако търгуват с Иран. Заявената цел на правителството на САЩ е да свие петролния износ на Иран до нулата.

„Предупредих ръководителя на ОПЕК, че „ОПЕК е застрашен от разпад заради едностранните стремежи на някои членове и рискува срив", каза иранският министър на петрола.

Опасенията за недостиг на доставките заради санкциите на САЩ срещу Иран и кризата в държавата членка на ОПЕК Венецуела повиши цената на петрола с около 30% от началото на годината до над 70 долара за барел (около 159 литра). Но в последните няколко дни цените на петрола се понижиха с около осем процента.

В петък барел от сорта Брент  струва 70,40 долара -  с 35 цента по-малко, отколкото предишния ден. Цената на барел от американския WTI спадна с 19 цента до 61,62 долара. „Ефектът изглежда отново се изпари", пишат анализаторите на Commerzbank.
Междувременно цената на Брента дори падна под 70 долара. Друга причина за ценовия спад е очакването на много участници на пазара, че не всички страни ще се съобразят със санкциите на САЩ, смятат анализаторите на Commerzbank.

Наскоро Китай и Индия заявиха, че искат да създадат блок за купувачи на ирански петрол. При подобни ситуации в миналото Иран също положи големи усилия да прикрие движението на петролни танкери и така да заобиколи санкциите.

В четвъртък бе обявено също, че Русия е добила повече суров петрол през април, отколкото е било договорено с ОПЕК. За първата половина на годината петролните държави, събрани в така наречения "ОПЕК +" се бяха договорили за намаляване на производството.

Според наблюдателите на пазара последните данни от САЩ за добива продължават да оказват въздействие. През миналата седмица американското производство достигна нов рекорд от 12,3 милиона барела дневно. Освен това правителството на САЩ съобщи за силно натрупване на петролни резерви. Това може да е индикация за свръхпредлагане без съответното търсене и като цяло ще повлияе негативно на цените на петрола.

„Основният фактор за ралито на петрола бяха санкциите срещу Иран и намаляването на производството на ОПЕК, които вече бяха оценени", пояснява Ким Квангра, анализатор за суровините в Samsung Futures пред Bloomberg. „Но разширяването на американското производство и възможността ОПЕК+ да спре съкращаването на производството си може допълнително да понижи цената".

Петролният алианс възнамерява да реши на срещата си в средата на юни как да продължи спрямо договорените през декември 2018 г. съкращения на добива. Опек е обезпокоен от нарастващите запаси: министърът на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих многократно подчерта, че целта на картела е да се намалят запасите на суров петрол в световен мащаб до техните исторически средни стойности.

Все още не е ясно дали има достатъчно защитници за по-нататъшно съкращаване на производството в рамките на ОПЕК+. Например Русия има ограничен интерес към съкращаването на производството. Ирак също се стреми да се върне силно на пазара на петрол, след като в продължение на години браншът там търпеше удари. 

Освен това в рамките на ОПЕК се появяват и други пукнатини. Още през миналата година Катар напусна картела в знак на протест срещу блокадата на страната от Саудитска Арабия. „Напускането на Катар счупи печата на договора", казва Дерек Брауер, анализатор в RS Energy, пред Bloomberg. „Напускане на Иран би било много по-сериозен ход, но не е изключено".

Страната имала обосновано подозрение, че двама членове на ОПЕК имат обща кауза със Съединените щати - Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Ето защо е разбираемо, че Иран преосмисля членството си, казва експертът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:20 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още