IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коя петролна компания се представи най-добре през 2020 г.?

Проучването на Rystad Energy обхваща големите петролни играчи от групата Big Oil

18:10 | 31.01.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Въпреки опустошителния спад на петролните пазари през 2020 г. повечето големи компании се представиха сравнително добре по време на пазарните сътресения, разкрива сравнителен анализ на Rystad Energy.

Френският енергиен гигант Total засенчва своите конкуренти, тъй като концернът от Big Oil (групата на най-големите петролни компании в света - BP, Chevron, Eni, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Total – бел. ред.) успя да поддържа оперативните си разходи за барел петролен еквивалент под 5 долара през последните пет години.

Въпреки че в това отношение Total все още изостава от британската BP, тя е концернът, постигнал най-голямото годишно намаление на разходите през 2020 г. сред големите играчи. Rystad Energy оценява общото намаляване на оперативните разходи на около 8,5%, съобщава Oilprice. 

В края на октомври миналата година компанията отново доказва, че умее да се справя в тежки за петролната индустрия времена, отчитайки печалба за третото тримесечие, която надминава пазарните прогнози. Коригираната нетна печалба на концерна за третото тримесечие достигна 848 млн. долара, което е със 72% по-малко от печалбата, регистрирана преди година, но надминава средната оценка на анализаторите от 478 млн. долара.

Total обяви, че може да задържи устойчивостта на своята рентабилност при цени на петрола на ниво от 40 долара за барел, докато пазарът регистрира спадове, каквито не бяха виждани от май насам.

През 2020 г. Total успя да добави около 1 млрд. барела петролен еквивалент производство, като зад 70% от това количество стои разширения добив в блок 58 в обекта на компанията в Суринам, в който тя придоби 50-процентен дял през 2019 г.

В резултат на това успехът на Total по отношение на проучванията оказва значително влияние върху нейния коефициент на заместване на изразходваните ресурси (RRR). Френският гигант е единствената компания, която успява да отчете RRR коефициент от 116%, заменяйки повече ресурси, отколкото е произвела. След нея се нареждат ConocoPhillips с коефициент от 93% и ExxonMobil със 72 на сто.

big big

Средното очаквано намаление на разходите за един барел петролен еквивалент за компаниите от група Big Oil е 8,5%, тъй като някои от концерните с оперативни разходи за барел петролен еквивалент над 5 долара за 2019 г. успяват да понижат значително разходите през 2020 г.

Rystad Energy изчислява, че оперативните разходи на Chevron са намалени с почти 15% на годишна база, впечатляващо постижение, въпреки че компанията отчита разочароващ сезон при проучванията. Разходите на Shell намаляват с около 10%.

Всички компании от Big Oil  инвестират разумно през 2020 г., като тази стратегия им помага да преминат през годината значително в по-добро състояние, в сравнение с периода 2014-2016 г.

Rystad Energy дава най-висока оценка на Total по отношение на оперативната ефективност, като френският концерн е следван от Eni, Chevron и Shell.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още