IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Не очаквайте ОПЕК+ да се разпадне, въпреки че изпълни задачата си

Групата изпълни мисията си да възстанови петрола, изтеглен от пазара по време на пандемията

17:15 | 03.07.22 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Akos Stiller/Bloomberg</em></p>

Снимка: Akos Stiller/Bloomberg

Групата на производителите на петрол ОПЕК+ изпълни задачата си да възстанови целия петрол, който изтегли от пазара по време на пандемията от Covid-19 - поне на хартия. Но не очаквайте той да изчезне още сега, пише Джулиан Лий в рубриката Bloomberg Opinion.

Групата от 23 държави износителки на петрол се срещна виртуално в четвъртък - е, тези, които можеха да влязат в залата, го направиха, някои очевидно не успяха да се включат в разговора - и се съгласи да добави обратно през август последния транш доставки от 9,7 млн. барела дневно, които се съгласи да намали през април 2020 г. И така, това е всичко. Работата е свършена, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Срещата следваше модела на последните си предшественици, като се отличаваше единствено с краткостта си. Ако сте си мислили, че министрите ще отделят минута, за да се загрижат за света, който се намира на ръба на рецесията, а цените на горивата в много страни потребителки достигат нови върхове, сте сгрешили.

Резултатът - повишаване на общия лимит за производство на 20-те членки, които имат целеви показатели, с 648 хил. барела дневно - беше широко загатнат още на предишната среща в началото на юни. Фактът, че те нямат никаква надежда да увеличат предлагането с толкова много, изглежда няма значение. 

Реалното производство на групата е толкова далеч от нейната цел, че всяка условна промяна на този показател е напълно без значение. По данни на ОПЕК през май общият добив на същите тези 20 държави (Иран, Либия и Венецуела получиха изключения от съкращенията на добива поради индивидуалните си специфики), е бил с повече от 2,6 млн. барела дневно по-нисък от целта им.

Групата не е в състояние да изпомпва толкова, колкото е обещала, вече повече от година и почти всеки месец изостава все повече. Влиянието на санкциите и избягването на руския суров петрол от някои европейски купувачи се отрази на производството на страната, което през май намаля с над 800 хил. барела дневно в сравнение с февруари.

Но Русия не е единствената страна, която не може да изпомпва толкова, колкото ѝ е позволено. Само двама членове на групата ОПЕК+ изпълниха или надхвърлиха производствените си цели през май. Нигерия и Ангола, двата най-големи производителя в Африка, успяха да добият само три четвърти от разрешеното им количество суров петрол.

И така, какво е бъдещето на групата сега, след като тя условно е възстановила целия добив, който намали?

Не очаквайте тя да се разпадне. При цялата си несъщественост за реалните доставки, дори производителите извън ОПЕК, като Русия, Казахстан, Мексико и Малайзия, изглежда, че са в нея за дълъг период от време.

И защо не? Членството не им струва нищо, за разлика от колегите им от ОПЕК. Както се изрази един от делегатите преди няколко месеца, запитан каква е ползата от членството в ОПЕК+, достъпът до анализаторите на ОПЕК е все едно да имаш безплатна консултантска услуга. Към това трябва да се добави и фактът, че членството осигурява място на масата с някои от най-големите износители на петрол в света, както и глас, макар и малък, при определянето на политиката за добив.

И тъй като всеки член на организацията, който не е член на ОПЕК, изпомпва на пълни обороти, целите за добив не са ограничение за производството.

Президентът на САЩ Джо Байдън ще поиска от арабските страни от Персийския залив да отворят по-широко крановете при посещението си в региона по-късно този месец, но това не трябва да притеснява останалите членове на групата, тъй като техните кранове вече са отворени докрай.

Така че засега нещата ще продължат по старому. Може би няма смисъл министрите да се събират всеки месец, след като в началото на август определят следващата си стъпка, но може би нямаше смисъл да се събират и през цялата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
evlogi
преди 1 година
Добре.Няма да го очаквам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
cyclop
преди 1 година
Да, знам, после минаваме на зелен хайвер, ясно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 3
Solar Power
преди 1 година
Не се напрягай :) Газ и петрол са бита карта до 10 години. Който е умен ще помпа и продава на максимум сега. Обърни внимание,че това правят само САЩ :) Бизнес !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
cyclop
преди 1 година
Но ако "групата условно е възстановила целия добив, който намали" как тогава "Добивът на ОПЕК+ изостава с над 560 млн. барела от договорените количества" https://***.investor.bg/surovini/365/a/dobivyt-na-opek-izostava-s-nad-560-mln-barela-ot-dogovorenite-kolichestva-355086/?utm_source=internal&utm_medium=article&utm_campaign=tag_box
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още