IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролният сектор на Русия започна да се възстановява от кризата

Компаниите от бранша се възползват от по-високите цени на петрола, данъчни облекчения и много слаб ефект от западните санкции

11:32 | 27.04.18 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Петролният сектор на Русия започна да излиза от кризата и печалбите на компаниите се връщат близо до нивата от 2014 година, когато цената на сорта „Уралс“ достигаше равнище от около 100 долара на барел, съобщава агенцията за кредитен рейтинг Fitch в свой доклад. През 2017 година средната цена на руския сорт петрол беше около 53 долара за барел.

Увеличените печалби се дължат основно на повишаването на цената на петрола през последните месеци, облекчените данъчни условия и по-ниската стойност на руската рубла. До този момент санкциите на Запада имат много ограничен ефект върху компаниите в този сектор. Срещу тях няма финансови ограничения - „Лукойл“ и „Газпром“ например имат добър достъп до капиталовите пазари

Агенцията отбелязва, че Русия е част от споразумението за намаляването на добива, което означава, че не увеличаването на обемите на работата водят до повишаване на паричните потоци и доходността.

Единственото изключение от тенденцията е петролното звено на „Газпром“. То все още не може да възстанови печалбата си, основно заради по-различната данъчна структура.

Намалението на данъците за петролния сектор се отразява добре върху финансовото състояние на компаниите, но приходите в бюджета са намалели с 47%, или с 54 млрд. долара, през 2017 година спрямо 2014 година.

По отношение на „Газпром“ финансовото ѝ състояние все още не може да отчете същото подобрение. Цената на газа е обвързана с петролните пазари, но промяната се отразява със забавяне между 6 и 9 месеца, отбелязва още Fitch. Разходите на компанията се изчисляват в долари и тя не може в пълна степен да се възползва от по-ниската стойност на руската рубла.

Русия е част от споразумението ОПЕК+ за свиване на обемите на добива, от което може да се очаква и намаляване на инвестиционната активност на компаниите в сектора. При „Лукойл“ това е естествен процес, който следва понижването на инвестициите през 2014 година.

„Газпром Нефт“ и „Роснефт“ обаче направиха съществени инвестиции в добивни съоръжения, преди да влезе в сила споразумението за намаляване на добива и съответно при тях ръстът продължава и през 2017 година.

Прогнозата на Fitch е съживяването на сектора да продължи и през 2018 година, което ще се дължи основно на относително високите цени на петрола и слабата руска валута. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:13 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 3
khao
преди 5 години
момче, само ти си донор тук, но не на мозък .... ае ти обясни що умните руснаци не стоят в масковието да творят технологии ами бягат в Силициевата долина !!! ... силиконовата е при олигарсите на путин и в мозъка ти :):) ...може и в гърдите ти, знам ли кви ви избират там на позитано .... кой с половин мозък, кой дженъдр :):) ... кой и двете :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
bghighlander
преди 5 години
Т'ва не е вЕрно! Т'ва е партенка на Путин и рубладжиите у Бг-то с тЕхната хибридна пропаганда срещу свободата и демокрацията у целио свет! ;) ;) ;) Люсиенка и оня третия Петрофф (май беше) казаха, че мордорската бензиностанция с пищови на гол тумбак ще фалиргат скоро! :) :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 4
KPetkov
преди 5 години
Защо не драснете и една статия за това. Все пак се оказва, че не са само въоръжена бензиноколонка, ами и страхотен мозъчен донор на Силиконовата долина и защо те го могат, а ние не :)Russian teams claimed four medals out of 13 in the latest ACM-ICPC international programming contest, including two gold-tier victories. It was Russias seventh win in a row and 13th since 2000. Teams from Russia started participating in 2000 ...The ACM International Collegiate Programming Contest (ICPC) is a multitier, team-based, programming competition operating under the auspices of ACM and headquartered at Baylor University. The contest involves a global network of universities hosting regional competitions that advance teams to the ACM-ICPC World Finals. Participation has grown to several tens of thousands of the finest students and faculty in computing disciplines at almost 3,000 universities from over 100 countries on six continents.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още