IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролът поевтинява въпреки ангажимента на Г-7 за ембарго върху руския внос*

Саудитска Арабия намали цената на суровината за купувачите в Азия, докато ограничителните мерки в Китай продължават да свиват потреблението на енергия

10:12 | 09.05.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Gaby Oraa/Bloomberg</em></p>

Снимка: Gaby Oraa/Bloomberg

Цената на петрола се понижава в понеделник, след като през уикенда държавите членки на Г-7 поеха ангажимент да прекратят или забранят вноса на руски петрол, пише Bloomberg. Подобен ход се обсъжда и сред страните членки на Европейския съюз (ЕС), макар някои държави все още да са против такава санкция.

Световният бенчмарк Брент поевтинява с 0,17%, или 0,19 долара, до 112,20 долара за барел.

Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) също намалява с 0,30%, или 0,33 долара, до 109,44 долара за барел.

petrol petrol

Саудитска Арабия намали цените за купувачите в Азия, докато блокиранията заради коронавируса в Китай удариха потреблението в най-големия вносител на суровината в света. Държавната Saudi Aramco понижи цените за пръв път от четири месеца, като цената на ключовия сорт Arab Light за следващия месец бе намалена до 4,40 долара за барел над използвания бенчмарк.

Суровият петрол преминава през бурно начало на годината, след като руската инвазия в Украйна разтърси суровинните пазари и повиши цените. САЩ и Великобритания вече забраниха вноса на руски петрол като част от санкциите против Москва, а през уикенда страните членки от Г-7 поеха ангажимент за допълнителен натиск върху Русия.

"Очаквайте известно намаляване на цените, докато ЕС се бори да постигне единодушие за ембарго върху руския петрол", каза Вандана Хари, основателка на Vanda Insights. Негативните страни обаче може да са ограничени, докато съюзът продължава да работи в тази посока и да държи пазара изправен на нокти, смята още тя.

В навечерието на 9 май, който в Русия се чества като Ден на победата, лидерите на в Г-7 поеха ангажимент постепенно да премахнат руския петрол. Денят е ключов в кампанията на Кремъл за увеличаване на подкрепата за инвазията в Украйна.

"Изключително трудно е за страна, която внася по-голямата част от енергоносителите си", заяви японският премиер Фумио Кишида. "Но това е време, в което единството на Г-7 е по-важно от всичко друго", допълни Кишида.

Планът на ЕС за ембарго върху руския внос на петрол продължава да се обсъжда насред възраженията от страната на Унгария. Заседанието между представителите на 27-те страни членки приключи в неделя без постигнах напредък, като се очаква преговорите да продължат в следващите дни. Ембаргото върху петрола за трети страни също може да бъде забавено, докато страните от Г-7 не решат да предприемат подобен ход.

Постоянните усилия на Китай да потуши огнищата на Covid-19 в градските региони, включително в ключовия хъб в Шанхай, ограничиха потреблението на енергия. През уикенда премиерът Ли Къцян предупреди за "сложната и сериозна" ситуация за заетостта, подчертавайки икономическите щети, които противоепидемичните мерки нанасят.

Пазарът на петрол продължава да е в бича структура, в която цените на спот пазара са по-високи от цените на фючърсните доставки. Спредът на Брента между двата му договора с най-близка доставка от декември сега е в размер на 13,75 долара за барел - близко до равнищата в първите седмици след нахлуването на Русия в Украйна.

*Към 09:40 ч. българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още