IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пикът на глобалното търсене на петрол вече е в миналото

Предстои безпрецедентен спад, а изкопаемите горива ще бъдат изместени от възобновяемите източници, прогнозира BP

14:17 | 14.09.20 г. 10
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Британската енергийна компания BP вещае края на растящото глобално търсене на изкопаеми горива. Според доклад на компанията търсенето на петрол може би вече е достигнало своя пик и предстои безпрецедентен спад, който ще продължи десетилетия.

Търсенето на петрол може и никога да не се възстанови напълно от последствията от пандемията от коронавирус и може да започне да спада в абсолютно изражение за първи път в съвременната история, смятат анализаторите на BP

В годишния доклад на BP за бъдещето на световната енергетика, който беше публикуван днес, се посочва, че петролът ще бъде изместен от възобновяемите енергийни източници като вятърни турбини, соларни панели и водноелектрически централи.

Очакванията на компанията за енергийното бъдеще на планетата са станали по-зелени, обяснява Спенсър Дейл, главен икономист на BP, заради комбинацията от пандемията и ускоряващите се мерки за опазване на околната среда, които са ускорили "петролния пик".

На практика докладът вещае края на ръста на глобалното търсене на петрол, след като два от трите сценария в него за следващите 30 години установят, че търсенето е достигнало пика си през 2019 г.

В третия сценарий, който не предвижда ускоряване на мерките за борба с климатичните промени, търсенето на петрол през 2020 г. и след нея достига плато на сходни нива като тези през 2019 г., преди да започне да спада от 2035 г. нататък.

Докладът е потвърждение на редица предупреждения от независими енергийни експерти, че последствията от коронавируса ще дадат старт на окончателния упадък на петролния сектор от началото на десетилетието.

Главният изпълнителен директор на BP Бърнард Луни коментира, цитиран от The Guardian, че откритията в доклада ще помогнат на компанията "да разбере по-добре променящия се енергиен пейзаж" и ще са от полза при разработването на плановете й да се превърне в компания с нулево енергийно потребление до 2050 г.

По-рано тази година той вече заяви, че не би "отписал" възможността коронавирусът да допринесе за достигането на глобалния пик на търсенето на петрол и че е "по-убеден от всякога", че BP трябва да се насочи към нисковъглеродно бъдеще.

Основният сценарий в доклада, в който са заложени целите от Парижкото климатично споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до по-малко от 2 градуса по Целзий в сравнение с периода преди индустриализацията, предвижда рязък спад на търсенето на петрол с 55% през следващите 30 години. Същевременно при "най-зеления" сценарий, при който целта е глобалното затопляне да бъде ограничено до 1,5 градуса, търсенето се срива с 80% до 2050 г.

Енергийният преход може да се окаже дори още по-бърз, ако правителствата решат да подкрепят "зелено" икономическо възстановяване от коронакризата. Евентуален бум от пакети от икономически стимули за нисковъглеродните индустрии, какъвто очакват мнозина енергийни експерти, не е взет предвид в доклада,  защото подобно развитие "не е неизбежно", казва Дейл.

Той ще представи днес енергийните планове на BP пред инвеститорите като част от тридневна програма, която ще очертае визията на компанията да стане въглеродно неутрална до 2050 г. Това е една от най-амбициозните програми за енергиен преход на голяма петролна компания.

Миналия месец BP обяви плановете си да увеличи нисковъглеродните си инвестиции осем пъти до 2025 г. и десет пъти до 2030 г. Преди дни компанията предприе първата си стъпка в сектора на офшорната вятърна енергетика, като придоби активи на стойност 1,1 млрд. долара от норвежката Equinor ASA.

Делът на възобновяемите енергийни източници в глобалното потребление може да нарасне от 5% днес до между 20% и 60% до 2050 г., се прогнозира още в доклада.

"И в трите сценария делът на възобновяемата енергия расте по-бързо от всеки друг енергиен източник в историята", допълва Дейл.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 2
Императорът
преди 3 години
Явно са си сменили анализаторите с някакви невежи. ВЕИ нищо не могат да заменят, ками ли ВЕЦ, чиито потенциал в развитите страни вече е изчерпан, отделно все повече суша и капацитета им намалява. На перки и плочки не може да се разчита, а това със зеления водород буди само присмех. Откъде ток да го произвеждат? ВР бяха тръгнали да стават газов гигант, сега друго. Ако всички петролни компании тръгнат да стават въглеродно неутрални, ще настъпи такава енергийна катастрофа, че не може да си представите. Ама нищо, други по-умни ще продължат да помпат газ и слуз. 50-а година цял свят ще е роб на Русия.Ама правителствата решили въглеродно неутралство... те утре ще решат да отменят земното притегляне... ама гравитацията дали ще се подчини?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 1
Hahoto
преди 3 години
Кухо, децата ти да са живи и здрави до 9-то коляно! А ти не се пали, че ще имат нужда от теб. Душ с вода си земи, налей едно малко и не му мисли много. С нашите "дебати" и без тях право-криво, както го разбираме или не, животът си върви. В този живот обаче децата са най-важни! Така че живи и здрави и те и ти, за да им помагаш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 1
Zlato
преди 3 години
Най-много да черпи едно шампанско. Сещай се, че точно тия от големия нефт ще са собственици и на големия нефт и на голямото зелено. BP ще се превърнат в един от най-големите доставчици на "зелена" енергия. В България същото - собственик на най-големия ВяЕЦ е собственик и на единия от американските ТЕЦ-ове ;)BP enters offshore wind with $1.1 billion Equinor dealhttps://***.cnbc.com/2020/09/10/bp-enters-offshore-wind-with-1point1-billion-equinor-deal.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 3 години
***= боkлуk ... нещо като тоя сайт :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 3 години
нали.... щото ние изобщо не правим "на опаки" на света :):)Отивам да си метна един душ с петрол и после да запаля малко *** за да сготвя на децата чия и киноа :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
според мен ще гледа да се отърве от едни други , там дето кръстоват с едни тръби напред-назад и по тех не тече газ , а от тези може и да понакупи още , да не изпусне дивидентите ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
zelka007
преди 3 години
що ?! да не е скъп сега петролът ... :))) ... па и прогнозните цени на арабите и рассияните за догодина нещо не се различават от сегашните ... знам че си фен , поредна държава дето е близко до наш'то дередже започва строеж на системи за зелен водород ... тия даже са построили и зелената енергетика ...https://***.transpower.co.nz/power-system-live-dataзначи в една от геотермалните централи дето имат , изграждат пилотно съоръжение за 1,5МВт зелен водород , ще произвеждат до 250Nm3 на час водород . имат си стратегия освен в енергетиката , която м/у другото конвертират постепенно в зелена вече повече от 20 години , и в заместване на фосилните горива в транспорта и промишлеността . газят въглища , ако не знаеш ... :))) ... ама там зелената църква е силна и тази отживелица с въглищата не е на почит , както у нас ... и интересно , не чакат да се случват нещата , а си ги правят ... дали имат достъп до еврофондове ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 4
Hahoto
преди 3 години
Ако идва края на ръста на петрола, това значи че ще се къпем в евтин петрол. Малка 5-6 милионна България, какво толкова ще замърсява, с тия зелени гори и балкани - нищо. Така че можем да си стоим "на опаки" да ползваме евтини фосили, докато батьовците си направят зелените си технологии работещи 24 часа целогодишно и по-евтини от фосилите и после спокойно ще можем да подадем жабешко бутче да ни подковат зелена подкова. Но разбира се няма да стане така! Ще бъде зелено, алчно, скъпо, но ще донесе радост за онази праведна част от елита, протегнала ръка към ЕС фондовете и приседнала на гърдите на обикновените хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 3
khao
преди 3 години
това е ясно на всеки технически грамотен човек... но енигма остава един форумен (селски) ..... :) Какво ще направи с акцийките си от БииПии ? :) и дали после ще се люшне ритуално на джанката както предлага сам ? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
мдаа ... преориентирането започва , с все по-големи крачки ... а ние ще го караме на опаки у нас ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още