IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Прогнозите за търсенето на петрол стават все по-мрачни

Дори ОПЕК+ да свият допълнително добива с над 1 млн. барела на ден, това няма да даде гаранции, че търсенето ще се възстанови

22:30 | 05.03.20 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Върху перспективите за световната икономика продължава да падат сенки и все по-голям брой анализатори предричат, че търсенето на петрол ще се свие през 2020 г.

Въпреки скорошното възстановяване на цените на петрола - до голяма степен произтичащо от първото намаление на основния лихвен процент с 50 базисни пункта от страна на Федералния резерв на САЩ след световната финансова криза и очакваните редуцирания да добива от ОПЕК+ - разпространението на коронавируса не показва признаци на забавяне, пише Ник Кънингам за Oilprice.

Разхлабването на паричната политика от Фед първоначално бе приветствано от пазара във вторник, но борсовото рали бързо избледня.

„Ходът, който беше възприет като знак за отчаяние, смъкна първи път доходността по 10-годишните американски държавни облигации под 1%. Но акциите реагираха, като изтриха по-голямата част от натрупаното в понеделник “, написаха от Raymond James Financial в бележка в сряда, добавяйки: „Вирусът COVID-19 е по същество проблем на общественото здраве и в крайна сметка ще изисква медицинско решение, а не парично.“ 

Другите централни банки по света бързо последваха стъпките на Фед. Но макар че по-разхлабените парични условия могат да омекотят удара върху икономиката, широко разпространените карантинни мерки, спирането на фабриките и ограниченията при пътуванията значително намалиха потреблението на петрол.

„Въпреки че подобни съкращения ще помогнат за нормализиране на търсенето на петрол и за запасите по-късно тази година, те не могат да предотвратят вече започнатото голямо натрупване на петролни запаси“, пише Goldman Sachs в бележка. „Освен това очакваното свиване в добива от страна на ОПЕК+ от около 1 млн. барела на ден ще остане доста под прогнозната стойност от 2,1 млн. барела на ден, които ще бъдат изтрити при търсенето само през първото полугодие“, добавят от банката.

Goldman Sachs отново намали прогнозата си за търсенето на петрол, този път до -0,15 млн. барела на ден. Тоест, банката вижда, че търсенето ще се свие тази година с 0,15 млн. барела на ден, като тази стойност е по-ниска от очаквания ръст от 0,55 млн. барела на ден преди това и от 1,1 млн. барела на ден, прогнозирани преди бума на коронавируса.

„Като се има предвид по-сериозния удар върху търсенето, ние отново понижаваме прогнозата си за цените на петрола, като очакваме цената на Брент да се понижи през април до 45 долара за барел, преди постепенно да се възстановят до 60 долара за барел до края на годината“, добавят от Goldman.

Ако търсенето на петрол се свие през 2020 г., това ще едва четвъртият подобен случай за последните 40 години.

Консултантската компания FGE също прогнозира свиване с около 220 000 барела на ден през тази година.

Отрицателният растеж на търсенето изглеждаше като изключително песимистична перспектива през последните няколко дни. Това мнение сега бързо се превръща в преобладаващата перспектива или поне в едно доста разумно предсказание.

От IHS Markit заявиха в сряда, че търсенето на петрол ще спадне през първото тримесечие "с най-големия обем в историята - дори надхвърляйки спада през финансовата криза през 2009 г."

Компанията вижда, че търсенето на петрол се свива с 3,8 млн. барела на ден през първото тримесечие.

"Никога досега не е регистриран такъв тримесечен спад", пише IHS Markit.

По-ниските цени също  оказват влияние. Американските сондажни компании не са в състояние да печелят пари при тези ценови нива и финансовият натиск върху тях продължава да нараства.

„Ще намалим прогнозата си за производство на шистово гориво в САЩ с 0,15 млн. барела на ден и с 0,25 млн. барела на ден съответно за 3-тото и 4-тото тримесечие на 2020 г.“, подчертават анализаторите от Goldman.

И все пак забавянето в производството на шистов петрол в САЩ е доста под очакваната загуба при търсенето, като през първото полугодие на годината се очаква глобалният петролен излишък да достигне 1,65 млн. барела на ден, добавят от банката.

И като че ли ОПЕК+ ще работят в полза на американската индустрия. Представителите на картела и неговите съюзници се събраха във Виена, за да дискутират влиянието на коронавируса върху производството и да ограничат допълнително добива, за да предотвратят нов ценови спад. Според Bloomberg от групата обмислят свиване на добива с 1,5 млн. барела на ден, като все още не е постигнато окончателно споразумение.

Едно подобно редуциране на производството би помогнало за ограничаването на излишъка, но не е много ясно дали това ще бъде достатъчно, за да се избегне нов спад.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 8
Императорът
преди 4 години
Пак фокусът се поставя където не трябва. Реално търсенето на петрол продължава да РАСТЕ - спад има - естествено - само заради коронавирусът - който след месец вероятно ще е само спомен. Нали радетелите на "еко" прoстотиите все ни разправят, че петролът щял да стане ненужен, бе?Намаляването на лихвите от ФЕД с половин процент бе поредният грубиянски и непремерен ход на оня чичо - пауъл ли беше, който както винаги напоследък по-скоро вся паника, отколкото да я успокои. Трябваше да намали с 0.25% и да обяви, че ситуацията далеч не е толкова тежка, че да намалява с повече и че дори това 0.25% е временна мярка. Впрочем точно след обявяването на намалението Американският пазар (който тръгна добре същия ден) върна назад.ОПЕК няма как да влияе върху търсенето на слуз - но само върху предлагането - балансирайки го с търсенето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още