IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Саудитският министър на петрола: Може и да видим цена от над 100 долара за барел

Според Халид ал Фалих международната общност трябва да подкрепи Саудитска Арабия като единствената страна, която може да бъде гъвкава на пазара на петрол

17:42 | 22.10.18 г. 3
<p>
	Саудитският министър на петрола Халид ал Фалих. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Саудитският министър на петрола Халид ал Фалих. Снимка: Ройтерс

Несигурността около обема на доставките на петрол на световния пазар се запазва, за което допринасят заплахата от санкции срещу Иран и намаляването на доставките от редица други страни. Поради това няма гаранции, че цената на петрола през 2019 г. няма да превиши 100 долара за барел, заяви в интервю за ТАСС министърът на енергетиката, промишлеността и минералните ресурси на Саудитска Арабия Халид ал Фалих, цитиран от БТА. 

Не мога да ви дам гаранции, както и не мога да предскажа какво ще се случи с другите производители. Добивът на Саудитска Арабия през октомври достига 10,7 млн. барела дневно. Мога да кажа, че при нужда можем да достигнем и до 12 млн. барела дневно. Ако обаче от пазара изчезнат 3 млн. барела, няма да можем да компенсираме този обем, посочи министърът, отговаряйки на въпрос за вероятността цената на черното злато да скочи до 100 долара за барел.
Той припомни също, че страните по споразумението ОПЕК+ от юли увеличават добива, за да попълнят намаляващото предлагане и да предотвратят нови ценови пикове.

В момента основен фактор за несигурност на петролния пазар е въвеждането на строги санкции от САЩ срещу Иран, който добива 3,5 млн. барела петрол дневно. Намалява и добивът на страни като Венецуела и Мексико, допълва ТАСС.

Производството на Саудитска Арабия скоро ще нарасне до 11 млн. барела дневно, посочи Ал Фалих.

Министърът отбеляза, че международната общност трябва да подкрепи Саудитска Арабия като единствената страна, която има възможност да реагира гъвкаво на измененията в търсенето и предлагането на пазара чрез задействане на нови производствени мощности. По думите му при войната в Персийския залив през 1991 г. предлагането на петролния пазар е спаднало, но не се е стигнало до срив, тъй като Саудитска Арабия оперативно е покрила недостига в предлагането. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 3
pioner
преди 5 години
Никой не е толкова луд да им наложи ефективни санкции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
mrynmryn
преди 5 години
Може, ако ви наложат санкции за журналиста, дето разпарчетихте.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 2
BobyB
преди 5 години
Давайте, дигнете цената, да дойде по-бързо края ви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още