IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Shell продава на „Лукойл“ бензиностанциите си и завод за смазочни масла в Русия

Сделката ще защити 350 работни места

17:23 | 12.05.22 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Shell се договори да продаде бизнеса си с търговия на дребно и смазочни масла в Русия на „Лукойл“, първата голяма сделка в петролния и газовия сектор, откакто повечето западни компании заявиха, че ще напуснат страната заради нашествието в Украйна, пише Financial Times.

Продажбата на Shell Neft за неуточнена сума, която трябва да получи регулаторно одобрение от антимонополната служба на Русия, включва 411 бензиностанции и завод за смесване на смазочни масла на около 200 км северозападно от Москва.

Хюберт Вигевено, директор на регистрирания в Лондон бизнес надолу по веригата на групата Shell, заяви, че благосъстоянието на служителите е било основна грижа на компанията и сделката ще запази работните места на над 350 души.

„Придобиването на висококачествения бизнес на Shell в Русия се вписва добре в стратегията на „Лукойл“ за развитие на нейните приоритетни канали за продажби, включително търговията на дребно и бизнеса със смазочни масла“, заяви Максим Донде, вицепрезидент по продажбите на рафинирани продукти в „Лукойл“

Подобно на конкурентите си BP и ExxonMobil Shell обяви намерението си да се оттегли от петролния и газов сектор в Русия заради повсеместното недоволство след решението на президента Владимир Путин за нашествие в Украйна през февруари.

Освен бизнеса си надолу по веригата Shell има и дял от 27,5% в проекта за втечнен природен газ „Сахалин-2“ заедно с „Газпром“, още две съвместни дружества с държавната компания и дял в блокирания проект „Северен поток 2“.

Главният изпълнителен директор на Shell Бен ван Бьорден настоя миналата седмица, че компанията постига „добър напредък“ в усилията си да се освободи от руските си активи и подчерта, че тя възнамерява да продаде бизнесите, а не просто да напусне.

Shell отказва да разкрие условията по сделката с „Лукойл“.

Публично търгуваната „Лукойл“, която оперира в Украйна до 2017 г., е най-големият производител на петрол в Русия след държавната „Роснефт“. Основана през 1991 г. от тогавашния заместник-министър на петролното производство Вагит Алекперов, точно когато СССР се разпадаше, тя е една от най-големите компании в Русия.

През март тя стана първата компания в страната, която публично осъди войната в Украйна, като призова в комюнике на сайта си за „бързо прекратяване на въоръжения конфликт“.

„Бордът на директорите на „Лукойл“ изразява притеснението си от трагичните събития в Украйна и най-дълбокото си съчувствие към всички пострадали от тази трагедия“, съобщи тогава компанията.

Алекперов подаде оставка през април след 30 години начело на „Лукойл“, след като западните страни му наложиха санкции. Компанията назначи временно на поста му Вадим Воробьов, който е работил в „Лукойл“ в последните 25 години като главен изпълнителен директор. Очаква се бордът да вземе окончателно решение за новия ръководител на 30 май.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 3
v_tin
преди 1 година
Както онасис купува корабите, така и сега лукойл купуват шел
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още