IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Шистовите производители в САЩ обещават и по-висок добив, и възвръщаемост

Намеренията на тези компании ще бъдат улеснени от нарастващото търсене на петрол, както и от цените, които се повишиха с около 30% спрямо дъната от юни

15:44 | 04.11.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Производителите на шистов петрол в САЩ отправят послание към инвеститорите, нетърпеливи за по-добра възвръщаемост, че могат агресивно да увеличават добива и същевременно да генерират печалби за акционерите. Инвеститорите накараха водещите шистови компании в САЩ да се фокусират върху възвръщаемостта, а не толкова върху по-високия добив. Този ход заплашваше да забави резкия ръст в предлагането, предизвикан от шистовата революция в страната, която е най-голям потребител на петрол в света, пише агенция Ройтерс.

За ОПЕК по-бавна шистова продукция щеше да е добре дошла. Тази година картелът въведе ограничения на добива си в опит да овладее свръхпредлагането и да насърчи цените. Ръстът на шистовата продукция и рекордният износ обаче подкопават усилията на ОПЕК.

През последния сезон на отчетите в САЩ мениджърите на водещите шистова компании сигнализираха, че очакват и по-висока възвръщаемост, и по-висок добив.

Поне седем от най-големите корпорации в САЩ, включително Noble Energy и Devon Energy Corp, прогнозират 10% и повече ръст на добива през последното тримесечие на годината в Пермския басейн в западната част на щата Тексас и в Ню Мексико. Това е най-голямото нефтено находище в САЩ.

Намеренията на тези компании ще бъдат улеснени от нарастващото търсене на петрол, както и от цените, които се повишиха с около 30% спрямо дъната от юни тази година. Освен това шистовите производители доказват, че могат да добиват повече, дори и след като някои от тях съобщиха миналото лято, че някои кладенци в Пермския басейн са започнали да произвеждат повече природен газ. Това е сигнал, че находището започва да остарява.

Бих искал да мисля, че индустрията се променя към по-добро“, казва Тод Хелман от компанията за управление на активи Neuberger Berman, която инвестира в шистови компании. „Инвеститорите са все по-фокусирани върху метриките за възвръщаемост“, допълва той.

Devon планира да повиши добива този месец с 20% и да харчи по-малко за всеки нов кладенец. „Предприемаме подходящи мерки, за да станем лидер в индустрията с нашия дисциплиниран подход към разпределението на капитала“, казва главният изпълнителен директор на Devon Дейв Хейгър.

През ноември се очаква шистовият добив в САЩ да достигне 6,1 млн. Барела дневно, което е с 35% над нивото година по-рано, сочат данни на Администрацията за енергийна информация.

Броят на прокопани, но неексплоатирани кладенци, който е лакмус за бъдещия добив, достигна 7 120 през септември, което е с над 42% повече в сравнение с миналата година по същото време. И макар че активните нефтени платформи в САЩ се понижават през последните месец, ефективността на всяка една от тях се подобри рязко през изминалата година.

Компанията EOG Resources Inc е повишила добива с 8% през третото тримесечие, а печалбата й възлиза на 100 млн. долара, след като миналата година по същото време беше на загуба. Главният изпълнителен директор Бил Томас заяви, че компанията иска да постигне 20% ръст в добива в САЩ тази година спрямо предходната. Акциите на компанията са поскъпнали с близо 17% спрямо август.

Според Noble Energy през четвъртото тримесечие компанията продукцията й ще нарасне с 15% до поне 102 хил. барела дневно.

Pioneer, една от най-големите компании производителки на петрол от Пермския басейн, планира да увеличи шистовия добив с поне 16 хил. барела дневно през текущото тримесечие. Акциите на компанията са поскъпнали с над 15% спрямо началото на август.

Следващата година може да се очакват сходни ръстове. „Развълнувани сме за траекторията на ръста на нашата продукция“, казва Вики Холъб, главен изпълнителен директор на Occidental Petroleum Corp., която също добива в Пермския басейн. Компанията очаква добивът й в Тексас да нарасне с над 80 хил. барела дневно до края на 2018 г. до над 200 хил. барела дневно.

Шистовите производители извън Тексас също увеличават продукцията. Whiting Petroleum, която има дейност в Северна Дакота, планира 10% по-висок добив през четвъртото тримесечие.

Continental Resources и Parsley Energy – други два големи шистови производителя, ще публикуват корпоративните си отчети следващата седмица.

Именно повишеният шистов добив в САЩ се очаква да попадне във фокуса на вниманието, когато ОПЕК заседава в края на този месец. Големите световни енергийни компании, които прекалено късно разпознаха потенциала на шистовите технологии, сега има агресивни планове именно за шистов добив в САЩ, особено в Пермския басейн. Exxon Mobil например удвои териториите си в Пермския басейн тази година и планира да увеличи нефтените си платформи с 50% до 30 броя. До 2020 г. Exxon очаква добивът й от това находище да се увеличи с 45%.

Chevron, която има дейности там от 30-те години на миналия век, неотдавна отвори 15-а платформа и планира да добави още 5.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:12 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още