IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Силното търсене подкрепя цените на петрола въпреки разпространяващия се Covid*

Делта вариантът прекъсна ралито при петрола, което започна в края на миналата година и насочи цените към второто месечно понижение от октомври насам

10:14 | 27.07.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Цената на петрола пое отново нагоре, като инвеститорите предполагат, че възстановяването на глобалното търсене ще остане незасегнато въпреки възраждането на Covid-19, което води до по-строги ограничения за придвижване в много региони, съобщава Bloomberg.

Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,28% до 73,91 долара за барел, докато тези върху американския лек суров петрол (WTI) повишават цената си с 0,26% до 72,09 долара за барел.*

Възстановяването при ключови енергийни потребители като САЩ и Китай спомогна за увеличаване на разходите за горива и започна да стопява натрупаните запаси по време на пандемията. Бързо разпространяващият се делта вариант на вируса обаче породи известни опасения относно краткосрочната перспектива на търсенето.

Делта щамът прекъсна ралито при петрола, което започна в края на миналата година и насочи цените към второто месечно понижение от октомври насам.

петрол петрол

Избухването на новата вълна от заразени намали търсенето на гориво в някои региони и съвпадна със споразумението на ОПЕК + за увеличаване на производството от август. 

„По-високите нива на ваксинация ще помогнат за стабилизиране на търсенето“, коментира Виктор Шум, вицепрезидент по енергийните консултации на IHS Markit в Сингапур, добавяйки, че скоростта на нарастване на търсенето ще отслабне по-късно тази година. „Проектираме цените на петрола да се понижат след достигане на връх през третото тримесечие на 2021 г.“, каза той.

Случаите на Covid-19 в световен мащаб са се увеличили с най-бързия темп от два месеца заради скока на новозаразените в САЩ и ниските нива на ваксинации в страните от Югоизточна Азия. Процентът на положителни тестове за Covid в Индонезия е най-големият в Азия, докато Тайланд и Виетнам въведоха вечерен час, за да ограничат разпространението на вируса.

В същото време във вторник цените на петрола се повишиха дори след като САЩ издадоха предупреждения за избягване на пътуванията до Испания и Португалия поради нарастващите случаи на COVID-19. Служител на Белия дом заяви пред Ройтерс, че по-строгите мерки за пътуване няма да бъдат премахнати поради силно заразния делта вариант и нарастващите случаи на заразени в страната, допълва Ройтерс.

В обнадеждаващ знак Великобритания отчете най-ниския брой заразени за ден от 4 юли, което предполага, че скорошният скок на случаите е достигнал пиковите си нива.

Очаква се световните петролни пазари да останат в дефицит въпреки решението на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+), да повишат производството през останалата част от годината.

Анализаторите от ANZ Research заявиха, че „надеждните данни за пътния трафик в повечето основни региони предполагат, че нарастващите заразени показват минимално въздействие“.

Инвеститорите очакват данни за петрола от Американския петролен институт във вторник и Американската администрация за енергийна информация в сряда за допълнителни доказателства, че търсенето се задържа на стабилни равнища.

Петима анализатори, анкетирани от Ройтерс, изчисляват, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели с около 3,4 милиона барела, а запасите от бензин са намалели с 400 хил. барела през седмицата до 23 юли.

*Информацията е актуална към 09:20 часа българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:47 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още