IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

SOCAR: Няма заплаха за преноса на газ заради конфликта в Нагорни Карабах

Касетъчна бомба се взриви на метри от Южнокавказкия газопровод през миналата седмица

11:05 | 12.10.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Конфликтът в Нагорни Карабах не застрашава Трансадриатическия газопровод (TAP) и износа на природен газ като цяло, съобщават от азерската държавна газова компания SOCAR, цитирани от S&P Global Platts.

В края на миналата седмица се появиха съобщения, че газовата инфраструктура на Азербайджан са обект на военните сили в Армения. Властите в страната официално отрекоха да имат връзка с атаката, при която касетъчна ракета се запали на 10 метра от Южнокавказкия газопровод (SCP), както и в близост до нефтопровод, но няма поражения по съоръженията.

"Разработили сме възможни сценарии и сме взели всички необходими мерки, за да защитим или намалим щетите в случай на нова атака", коментират от газовия гигант пред S&P Global.

Армения и Азербайджан се разбраха да прекратят военните действия, но параметрите на сделката в конфликта, траещ три десетилетия, тепърва предстоят да бъдат обсъдени. 

Плановете на SOCAR са TAP, който трябва да пренася газ от находището "Шах Дениз" II в Каспийско море до Европа, да бъде въведен в експлоатация в края на тази година. През юни от консорциумът, който управлява проекта, коментираха, че работите по дъното на Адриатическо море са приключили и строежът се движи по план. Отсечката с дължина 105 километра беше построена от Saipem.

Обемът на проекта е 16 млрд. куб. метра, от които Европа ще получава 10 млрд. куб. метра, а останалото количество е предназначено за Турция.

Акционери в TAP са BP (20%), SOCAR (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagás (16%) и Axpo (5%).
България има договорка да получава по 1 млрд. куб. метра природен газ през съоръжението. За да може страната ни до ползва природния газ, в момента се изгражда нова газова връзка с Гърция - при Комотини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още