IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Зимбабве иска да смекчи валутната криза с продажбата на златни монети

На фона на инфлацията от почти 192% централната банка залага на стойността на суровините

14:28 | 05.07.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

 Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Централната банка на Зимбабве възнамерява да започне да продава златни монети като средство за съхранение на стойност през този месец поради много високата инфлация и валутната криза. От 25 юли златните монети ще се продават в националната валута - зимбабвийския долар, в щатски долари и в други чуждестранни валути на цена, основана на текущата международна цена на златото и производствените разходи, съобщи ръководителят на централната банка Джон Мангудя, цитиран от Ройтерс.

Монетата "Mosi-oa-tunya", кръстена на водопада Виктория, може да се обменя за пари в брой и да се търгува в страната и чужбина, съобщи централната банка. Монетата ще съдържа една тройунция злато и ще се продава от местни банки, както и от други институции, се казва в съобщението. Златните монети се използват от международните инвеститори за защита срещу инфлация и рискове, като например войни. През последните седмици обаче цената на златото също бе подложена на силни колебания; в началото на юли тя се котираше на петмесечно дъно. Във вторник следобед цената беше на ниво от 1800 щатски долара.

Едва през миналата седмица централната банка на Зимбабве увеличи основния лихвен процент повече от два пъти - от 80 на 200%. Причината за това е огромното увеличение на разходите за живот. През юни инфлацията достигна почти 192%. Това хвърля сянка върху опита на президента Емерсон Мнангагва да съживи икономиката. Централната банка планира да превърне щатския долар в законно платежно средство през следващите пет години. Това би трябвало да повиши доверието в икономическото развитие на страната.

През 2009 г. Зимбабве вече се отказа от националния си долар и вместо него избра да използва чуждестранни валути, главно щатския долар. През 2019 г. правителството въведи отново националната валута. Въпреки това тя отново бързо загуби стойността си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още