IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Спор за задължителната ваксинация: американските компании са сами срещу себе си

Върховният съд на САЩ отмени задължителното ваксиниране. United Airlines все пак ще го запази. Starbucks очаква бойкот от страна на клиентите след отмяната

08:32 | 25.01.22 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<div>
	Кафе веригата отново отмени задължителната ваксинация за служителите. Възможно е липсата на служители в сектора на нископлатените услуги да е изиграла роля за това решение. <em>Снимка:&nbsp;&nbsp;&copy; 2021 Bloomberg Finance LP</em></div>
Кафе веригата отново отмени задължителната ваксинация за служителите. Възможно е липсата на служители в сектора на нископлатените услуги да е изиграла роля за това решение. Снимка:  © 2021 Bloomberg Finance LP

Когато през миналата седмица Starbucks премахна изискването за ваксиниране на баристите си, дори бившият говорител на Тръмп Шон Спайсър се изказа: „Не очаквах това", написа той в Twitter. Това важи и за многото клиенти, които впоследствие призоваха в социалните медии под хаштага #BoycottStarbucks да се избягва веригата за кафе.

Докато в някои части на Европа (Австрия, Германия) се обсъжда общо задължение за ваксиниране на населението, в САЩ то засегна служителите на публични и частни компании. В началото на ноември президентът на САЩ Джо Байдън нареди всички компании с повече от 100 служители да гарантират, че служителите им са ваксинирани или се изследват всяка седмица, пише германският Handelsblatt.

Но след това републиканските щати подават иск във Върховния съд, който този месец обяви регламента за противоконституционен. С изключение на болниците, които получават публични средства чрез здравноосигурителни дружества. 

Сега предприятията в много щати са свободни да решават дали да изискват от служителите си да бъдат ваксинирани. Избор, чиито последици е трудно да се оценят, както показва примерът със Starbucks. Веригата кафенета веднага след изявлението на Байдън въведе задължителна ваксинация и сега се отказа. В момента пазарът на труда в нископлатения сектор е празен; наемането на неваксинирани би могло поне частично да облекчи този проблем.

Един от най-големите привърженици на задължителното ваксиниране е главният изпълнителен директор на United Airlines Скот Кърби. В компанията 99,7% от служителите са ваксинирани, а останалите трябва да напуснат. Кирби смята това за успех: „Въпреки че имаме 3000 заразени служители на United, нито един от ваксинираните ни служители в момента не е в болница", пише той в отворено писмо до служителите.

„Преди задължителната ваксинация по трагичен начин средно повече от един служител на United умираше от Covid на седмица", пише той. Но сега, казва той, вече осем поредни седмици няма смъртен случай. „Това означава, че около осем до десет служители на United са живи днес, защото сме въвели задължителната ваксинация“.

Отделни градове и щати също не искат да се откажат от предимствата на задължителното ваксиниране и се придържат към своите правила. В град Ню Йорк например ваксинацията или тестовете са задължителни за всички предприятия - независимо от броя на служителите им.

На Wall Street също продължават да разчитат на ваксинации

На Wall Street също продължават да разчитат на ваксинации вместо на тестове, когато банкерите се върнат в офисите през следващите месеци. Неотдавна Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на най-голямата американска банка JP Morgan Chase, увеличи натиска върху служителите си. „За да влезете в кабинета, трябва да сте ваксинирани. И ако не сте ваксинирани, няма да ви допускат в офиса", заяви Даймън пред американската телевизия CNBC в средата на януари. „И няма да ви плащаме, ако не работите в офиса“.

Банката е въвела задължителна ваксинация за служителите и посетителите в девет офиса в Ню Йорк, както са го направили и много други финансови институции. 97% от служителите вече са били ваксинирани. За разлика от Европа, там работодателите от самото начало имат право да питат за ваксинационния статус и да не допускат неваксинирани хора в офиса.

Даймън е привърженик на културата на присъствието и нарежда на служителите си да се върнат в офисите по-рано. Изискването за ваксинация обаче се отнася само за Ню Йорк, където броят на случаите е изключително висок. JP Morgan Chase ще вземе решение за всеки град, в който е представена, поотделно.

„Умишлено не искаме да бъдем последователни тук", каза Даймън. „В различните градове и щати има различни закони и изисквания, така че ще се адаптираме на местно ниво“.

Citigroup прояви по-малка гъвкавост по този въпрос. Служителите без втора ваксинация бяха принудени да излязат в неплатен отпуск на 15 януари и ще бъдат освободени на 31 януари. Сара Уехтър, ръководител на отдел „Човешки ресурси", заяви в LinkedIn, че 99% от служителите са спазили изискванията. В отделни случаи банката е допускала изключения, казва тя. И не пояснява дали и кога Citigroup ще изисква и бустерна ваксинация.

Въпреки че Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ поддържат определението си, че хората с две ваксинации с mRNA се считат за напълно ваксинирани, компаниите създават свои собствени правила и за това.

Компанията майка на Facebook Meta и фирмата за частни капиталови инвестиции Blackstone например вече изискват бустер за влизане в офисите си. От 1 февруари Goldman Sachs ще започне да изисква от служителите и посетителите да имат бустерна доза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 1
doba
преди 2 години
Благодаря за консултацията. Ами... види се всеки си решава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 3
Venislav
преди 2 години
Съда постанови че не може да има мандат на федерално ниво. Всяка фирма обаче остава свободна да реши дали да има на фирмено ниво или не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
khao
преди 2 години
ей, така! По закон може да те разкара с двуседмично предизвестие... пуска го и те разкарва! Там да не ти е Европа, че да имаш права, пенсия или отпуска!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
doba
преди 2 години
Така и не разбрах как Работодателят ти ще те кара да се боцкаш, щом Съда е постановил, че това е незаконно. Нали след това водиш дело и ще ти платят обезщетение?..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
melon
преди 2 години
Ковидиотизъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 0
Petar2015
преди 2 години
Време е да си преправят конституцията. Да заменят думите "свобода" и "демокрация" със "сляпо подчинение". А "свободен пазар" с "централизирано управление". Започва да ми прилича на един филм дето в България сме го гледали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 0
cyclop
преди 2 години
Инжектираните ги е страх да отидат за кафенце, да не би някой неинжектиран да ги зарази. Какво повече да кажеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още