IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експерт: Климатичните промени изискват адекватна помощ

Липсват институционални инструменти за сътрудничество между развиващите се страни и западните индустриални държави, посочи доц. Едуард Маринов

16:03 | 30.06.21 г.
Експерт: Климатичните промени изискват адекватна помощ

В държавите, които държат производството в света, липсва политическа воля за промени в Африка. Развиващите се държави трябва да имат стабилен инструмент, с който да могат да поискат помощ. Липсват институционалните инструменти за такъв тип сътрудничество. Това мнение изрази в ефира на Bloomberg TV Bulgaria доц. Едуард Маринов, преподавател в Нов български университет.

„Тази година е най-тежката суша в Африка през последните 10-15 години, като милиони хора са заплашени от глад. Само в Мадагаскар 400 хиляди души са застрашени от глад“, съобщи той.

По думите му съществуват инициативи на Международната агенция на храните, които са предприети за помощ на Мадагаскар.

„Много трудно е да бъде овладяна ситуацията. Развитите държави успяха да помогнат. През май, когато започва валежният сезон, прогнозите бяха за 4-6 милиона заплашени от глад. В момента положението е малко по-добро, като има малко повече вода", посочи преподавателят.

Външните министри от Г-20 се срещнаха на форум в Матера, Италия. Основните теми бяха свързани с предизвикателствата пред глобалното управление, здравеопазването, борбата с климатичните промени и укрепването на отношенията с Африка.

„Форумът на Г-20 е единственият, който включва развити и развиващи се държави. Африка е слабо представена, единствено ЮАР е част от Г-20. В последните години проблемът с климатичните промени, които са причинени от бързоразвиващите се икономики, излиза на преден план, но последствията са за трети страни", коментира Маринов.

Той предупреди, че това, което се случва в Африка, догодина може да е в Латинска Америка.

За първи път по време на форума на Г-20 в Матера беше поставена темата за климатичните промени, като участваха външните министри, отговорни за политиката на развитие.

Доц. Едуард Маринов смята, че обвързването на помощта с налагането как да се развиват държавите, заедно с принципите за полово равенство, спазване на човешки права, както се разбират от „западния човек“, обаче се отнасят до много културни разлики.

Той е убеден, че има клаузи за половото равенство и дискриминацията, които в Африка няма да се приложат, защото не са определени в законодателството на някои страни.

По неговите наблюдения ще се засили притокът на икономически емигранти.

Друга тема от разговора беше кои са най-засегнатите страни в Африка по време на пандемията.

„В началото на пандемията предвижданията бяха, че здравните ефекти в Африка ще бъдат много тежки. Оказа се, че не е така. Смъртността е по-ниска  в сравнение с другите държави. От една страна това се дължи на липсата на добра статистика, но от друга страна това са държави, които имат добра подготовка при подобни кризисни ситуации. През последните дни обаче ситуацията започва да се влошава и затова алармира Световната здравна организация", каза Едуард Маринов.

Според него това се дължи на мутации на коронавируса, които атакуват младите хора.

Може ли България да помогне в сътрудничеството с Африка?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още