IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експерт: "Северен поток" 2 ще наруши енергийната сигурност на Европа

Над 70% от руския газ ще е насочен само към една страна – Германия, коментира Маргарита Асенова

16:22 | 05.07.18 г. 11
Експерт: "Северен поток" 2 ще наруши енергийната сигурност на Европа

Изграждането на "Северен поток" 2 ще наруши изцяло енергийната сигурност на Европа, защото 70% или 80% от целия руски газ, които идват към Европа, ще са насочени към една страна – Германия. Това не се е случвало досега. Това е насочване на повече руски газ в Европа, вместо да има разнообразие на източниците. По този начин също Русия се опитва да избегне изцяло пътищата през Украйна и да ги затвори.

Това каза Маргарита Асенова, директор на програмата за Балканите, Южен Кавказ и Централна Азия във фондация ДЖЕЙМСТАУН, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.

"Интересите на Германия и Русия са и политически, и икономически. Не е редно Германия да има такива отношения, пренебрегвайки геополитическите и геостратегическите последици", смята тя.

Асенова посочи факта, че повечето страни от ЕС са срещу изграждането на "Северен поток 2".

Като причина за това тя определи осъзнаването им за енергийната зависимост към Русия, която ще последва след изграждането му.

"Европа действително ще има нужда от повече доставки на газ. Продукцията в Европа намалява, но не и консумацията. При това положение ще има нужда от повече внос на газ, но не е задължително той да е руски. Има много други доставчици", посочи Маргарита Асенова. – Българското правителство трябва да има предвид всичко това, когато прави планове за подкрепа на който и да е руски енергиен проект.”

Тя прогнозира, че през България количеството газ може да достигне 10 млрд. куб. метра газ, след като сега са договорени 1 млрд. куб. метра от Русия.

Има ли Германия свои бизнес интереси при практическите измерения на бъдещто на Европа? Какво ще е влиянието на газопровода „Турски поток“? Защо ЕС има нужда от много повече газ? Ще има ли конкуренция в бъдеще? Какви решения трябва да вземе българското правителство? Ще има ли газов център в България? Как ще се развият отношенията Русия – Турция? Какви правила в енергийната сигурност трябва да се спазват в бъдеще? Реалистично ли е появяването на АЕЦ „Белене“?

Вижте повече във видео материала по темата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

10
rate up comment 9 rate down comment 3
panther
преди 5 години
Всичките ни русофоби са все някакви изцъклени, с криви глави и очевидни психически и/или генетични проблеми.На джоржтаун основната дейност им е да уреждат живота в сащ на избягали едно време от СССР предатели. Сега само си дърпат каквото имат за дърпане.Каква и е работата на тая помакиня на заплата на ЦРУ да обсъжда договори между Германия и Русия.Пак хубаво, че не плюе България, за разлика от други *** на американски заплати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 2
majnata
преди 5 години
Пъпеш , не ти ли омръзна да ти пълнят кошницата с всяко появяване ... за рак , мерак и просстак цяр нема !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 0
data
преди 5 години
ох , и аз да съм на шланга на Джеймстаун и аз ша плещя подобни глупости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 1
KPetkov
преди 5 години
Явно СП2 са го хванали за "пакета" :)"BRUSSELS (Reuters) - An EU legal opinion has rejected a European Commission proposal to extend the blocs internal energy market rules to regulate Russias planned Nord Stream 2 gas pipeline to Germany.The opinion is a blow to the EU executives push to stall Russias plan to double the gas it could pump under the Baltic Sea to Germany, bypassing traditional routes via Ukraine. The Commission fears the pipeline would undercut efforts to reduce dependence on Moscow and its support for Kiev."EU legal blow to bid to regulate Russia's Nord Stream 2 pipelinehttps://***.reuters.com/article/us-eu-gazprom-nordstream/eu-legal-blow-to-bid-to-regulate-russias-nord-stream-2-pipeline-idUSKBN1GH28D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 17
Стоян Петров
преди 5 години
Северен поток-2 отговаря на енергийните пакети на ЕС. Не е като Южен, за който руснаците даже не благоволиха да поискат дерогация. Защо така постъпиха, не знам. От друга страна с концентриране на обемите в Германия, газта престава да бъде средство за политически натиск. Немските политическа класа и бизнес не са така податливи, като тези на малките страни - България, Унгария, Словакия, Чехия и т.н. Просто 10-20 милиона подкуп, не са чак толкова голяма сума за германската икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 16 rate down comment 3
vzhekoff
преди 5 години
Именно, вместо 4 тръби и транзит - една.....Щото се пускат разни трoлoве да четат какво са им издиктували във фондацията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 20 rate down comment 3
KPetkov
преди 5 години
Проблемът е, че изтървахме германците. Сега ще си цакат белотчето директно с Русия, а кибиците само ще зяпат и ще дават акъл. Също като Маргаритката от видеото. Путин и Меркел ясно казаха, който иска да си купува газ през където си иска. Германия и Русия ще си търгуват без посредници, а това е кошмарът и на американци, французи и англичани.Основната част от газа за Северозападна Европа идва от Грьонинген. Холандците взеха решение да го затворят до 2030 г. Меркел се е засилила към чисто електрическо бъдеще базирано на газ и възобновяеми енергоизточници. Газът вече го осигури. Сега чакаме слънцето и вятъра :)https://oilprice.com/Energy/Natural-Gas/The-Netherlands-Cant-Afford-To-Keep-Its-Natural-Gas-Promise.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 28 rate down comment 2
vzhekoff
преди 5 години
Апропо, до построяването на газопровода Ямал и на СП-1, всичкия газ беше насочен към една страна - т.нар. Украйна, но госпожата от фондажията това не я е притеснявало :)Много интересно е също, че по твърдения на Газпром пътят през Украйна е с около 2000 км по-дълъг, кой плаща транспорта на газа през тези 2К км ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 37 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 5 години
"При това положение ще има нужда от повече внос на газ, но не е задължително той да е руски. Има много други доставчици", посочи Маргарита Асенова."И кво им пречи и сега на тези доставчици да доставят не-руски газ? Да не е разполижил Газпром руски танкове по входните точки на ЕС и да не пуска други доставчици? Никой не е длъжен да купува насила руски газ и никой нема да го купува, ако има по-изгодна алтернатива. А си е лично негова работа на Газпром откъде ще си транспортира газа, ако има договори за доставка и с това не нарушава нечии закони и има съгласие от тези, през чиито територии транспортира. ЕС може да наложи политическо решение да НЕ купува руски газ, щом е толкова опасен, но не може да налага на доставчика как да си върти бизнеса. Отделно, колко е експерт тая *** личи по свободните интерпретации на проекта - това не е проект на ЕС или на некви държави - съгласни или несъгласни. Това е епроект на частни компании, които инвестират частни средства и работят на отворен свободен пазар в условията на конкуренция, а не по укази от пленуми. Дали да се инвестира или не решение вземат акционерите, а не политиците. Ако пазарът не приеме такъв проект, собствениците му ще търпят загуби, а не ЕК. Има закони и ако те не са нарушени, сичко останало е хранилка за овце ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 4
vzhekoff
преди 5 години
Щом стигнахме до работното място, фондация Джеймстаун, и разбрахме за каква експертка иде реч :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още